Rodzaje i zastosowanie podkładek sprężystych

Podkładka sprężysta jest podkładką kompaktową, która znajduje swoje zastosowanie w różnych dziedzinach i sytuacjach. Jest ona wytwarzana z tworzywa jakim jest stal sprężynowa, ale wykorzystuje się również w tym celu stal nierdzewną. Podkładki sprężyste wykonane ze stali sprężynowej cechują się olbrzymią wytrzymałością. Dzięki wykorzystaniu podkładek sprężystych DIN 127 połączenia śrubowe zyskują zabezpieczenie przed poluzowaniem się lub odkręceniem. Kształt podkładki sprężystej pozwala na to, aby była ona zdolna wytrzymać duże obciążenia nawet przez bardzo długi okres, a przy tym nie ulec jakiemukolwiek zniekształceniu.

Jakie wyróżniamy typy podkładek sprężynujących?

Ze względu na kształt wyróżniamy podkładki sprężyste:

  • spiralne
  • ząbkowane
  • stożkowe
  • łukowe
  • faliste
  • wachlarzowe

Zastosowania podkładek sprężystych

Aplikacja podkładek sprężystych jest zależna od ich zastosowania. Należy dostosować odpowiednią podkładkę sprężystą do warunków i wymagań w jakich zostanie zastosowana.

Podkładka sprężysta stożkowa

Ten typ podkładki sprężystej znajduje zastosowanie w miejscach, w których zależy nam na utrzymaniu napięcia w warunkach, gdzie istnieją zmiany temperatury otoczenia doprowadzające do rozszerzania się materiału pod wpływem ciepła, oraz jego kurczenia się przy spadku temperatury. Są one stosowane tam, gdzie występują silne obciążenia, ale stosunkowo małe odchylenia konstrukcji. Zdolność do przeciwdziałaniu obciążenia oraz odkształceniom jest wynikiem stosunku wysokości podkładki stożkowej do jej grubości. 

Zakrzywiona podkładka sprężysta

Zakrzywione podkładki są niezwykle istotne w miejscach, w których nie obciążenia, a odchylenia grają najważniejszą rolę. Aplikacja podkładek sprężystych tego typu jest stosowana w konstrukcjach elastycznych i obciążeniowych. Dzięki niej zapewniona jest stała prędkość odchylenia sprężyny.

Podkładka sprężysta kopułowa

Tego rodzaju podkładki są wykorzystywane w miejscach, w których wymagana jest bardzo silna zdolność nośna, jednak zakres odchylenia jest minimalny. Jest ona bardzo podobna kształtem do podkładki półksiężycowatej, jednak jej projekt sprawia, że ma ona bardziej płaską powierzchnię nośną. 

Falista podkładka sprężysta

Podkładki faliste mają zarówno dobrą nośność jak i zdolność ugięcia, ale wykorzystywane są w miejscach, które wymagają umiarkowanego poziomu tych właściwości. Zazwyczaj jest ona stosowana jako element sprężysty, amortyzujący, lub w postaci rozpórki w wielu różnorodnych konstrukcjach.

Podkładka sprężysta blokująca

Dzięki swoim właściwościom ten typ podkładki zapobiega możliwemu poluzowaniu się łączników, w ten sposób uniemożliwia samoodkręcanie się nakrętek. Zabezpiecza ona również elementy, które mają tendencję do utraty tarcia. Poprzez sposób w jaki jest zaprojektowana, ta podkładka przede wszystkim pozwala na zablokowanie w miejscu elementów złącznych. 

Zewnętrzne i wewnętrzne podkładki zabezpieczające zęby

Te podkładki zapewniają odporność na skręcanie się elementów obrotowych, a więc przede wszystkim służą zapobieganiu poluzowaniu nakrętek lub łbów śruby. Pochłania ona również wibracje oraz wstrząsy.

Spiralna podkładka sprężysta

Znajduje ona swoje zastosowanie przede wszystkim w miejscach, gdzie wymagane jest zwiększenie wstępnego napięcia na śrubie, ale również w trakcie jej zaciskania. Dzięki temu jest ona zabezpieczona przed poluzowaniem, które mogłoby nastąpić w wyniku wibracji lub korozji.