Na jaką kabinę prysznicową warto się zdecydować?

Na jaką kabinę prysznicową warto się zdecydować?

Kiedy wiemy już, że w naszej łazience na pewno nie będzie wanny, tylko kabina prysznicowa, powinniśmy rozważyć wady i zalety różnych jej rodzajów. Zarówno ścianki, jak i brodzik mogą być zaprojektowane w różnorodny sposób. Jakie są rodzaje kabin prysznicowych i brodzików? Czym się między sobą różnią?

Brodziki wysokie, niskie i kabiny walk-in

Kabiny prysznicowe możemy podzielić ze względu na sposób wykończenia odpływu. W dopasowanych do wnętrz nowoczesnych i w stylu industrialnym kabinach typu walk-in najczęściej odpływ, okrągły lub podłużny, jest zamontowany bezpośrednio w podłodze. Należy pamiętać, że poziom podłogi powinien być w takim wypadku nachylony o około 2% w kierunku odpływu.

Kabina może mieć również zamontowany brodzik, który sprawia, że jest wyraźniej odizolowana od reszty łazienki. Brodziki mogą mieć różne kształty i wymiary – najpopularniejsze są te oparte na ćwiartce lub wycinku koła. Brodziki zwykle znajdują się kilka do kilkunastu centymetrów ponad poziomem podłogi, ale dostępne są również brodziki wysokie.

Udogodnienia dla dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych

Kabinę prysznicową można z łatwością dostosować do użytkowania przez osoby starsze i z niepełnosprawnościami ruchowymi. Montaż brodzika wysokiego z siedziskiem oraz specjalnych poręczy z pewnością ułatwi samodzielne korzystanie z prysznica.

Brodzik wysoki umożliwia również wygodne przeprowadzenie kąpieli małego dziecka czy zwierzątka domowego. Wysokie ścianki zapobiegną rozchlapywaniu wody przez starsze dzieci uczące się samodzielnego mycia.

Zabudowa kabiny prysznicowej

Obecnie bardzo modne kabiny prysznicowe typu walk-in charakteryzują się bardzo uproszczoną formą – nie mają drzwi, wejście pozostaje otwarte. Unika się dzięki temu konieczności montowania prowadnic czy innych bardziej skomplikowanych części.

Osoby, które wolą bardziej zabudowaną konstrukcję, mogą wybierać spośród wielu rozwiązań. W kabinach najczęściej stosuje się drzwi przesuwne lub skrzydłowe. Możemy również wybierać między rodzajem szkła, z jakiego są wykonane drzwi i ścianki kabiny – przezroczyste albo matowe.