Ból mięśni po treningu – jak go złagodzić?

Ból mięśni może być niezwykle uciążliwy. Szczególnie po wymagającym treningu. Po 12 godzinach od intensywnego treningu mogą pojawiać się niedogodności – problemy ze wstawaniem, kucaniem czy bieganie mogą okazać się wręcz paraliżujące. Czy taki ból można załagodzić i w jaki sposób? Podpowiadamy.

Ból mięśni może być niezwykle uciążliwy. Szczególnie po wymagającym treningu. Po 12 godzinach od intensywnego treningu mogą pojawiać się niedogodności – problemy ze wstawaniem, kucaniem czy bieganie mogą okazać się wręcz paraliżujące. Czy taki ból można załagodzić i w jaki sposób? Podpowiadamy.

DOMS z ang. Opóźniona bolesność mięśni to właśnie znane przez większość z nas “zakwasy”. Objawiają się one bólem nóg, który nasilać może się między 24. a 48. godziną po treningu. Ból może utrzymywać się nawet do tygodnia po treningu. Często dolegliwościom towarzyszy opuchlizna, sztywność stawu oraz ograniczony zakres ruchu, a także chwilowe osłabienie mięśni.

Kiedy może pojawiać się ból?

Lekarze i naukowcy twierdzą, że ból może pojawiać się wtedy, gdy mięśnie nie są przystosowane do treningu i wysiłku fizycznego. Drugim aspektem jest zbieganie ze wzniesienia, schodzenie z góry, trening ze stepem, czyli aktywności, w których mięśnie ulegają rozciągnięciu. Wówczas skutecznym sposobem na ból jest po prostu stopniowe przyzwyczajanie organizmu do wysiłku. Jak wynika z badań, lekka sesja ćwiczeń, która poprzedza trening zmniejsza ból. Najdłuższe zakwasy pojawiają się oczywiście po długiej przerwie w ćwiczeniach.

Do końca nie wiadomo jednak czym jest spowodowane DOMS, więc nie dziwi fakt, że naukowcy dotąd nie wymyślili antidotum na tego rodzaju dolegliwości. Wiele patentów, które są powszechnie stosowane nie zostało udowodnione badaniami. Niektóre z nich zostały nawet obalone przez naukowców i uznane za nieskuteczne.

Jak zapobiegać bólom?

Niektóre badania potwierdzają skuteczność produktów spożywczych w redukowaniu bólów mięśniowych. Wskazuje się głównie na olej rybi. Ze względu na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, ogranicza on zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych i ogranicza stany zapalne. Składnikiem wpływającym pozytywnie na mięśnie jest także kurkuma. Co ciekawe, udowodniono, że na mięśnie pozytywnie wpływa również kawa. Zaleca się wypicie dwóch filiżanek pomiędzy 24. a 48. godziną po treningu. Może to znacznie złagodzić dolegliwości.

Naukowcy uważają, że właściwości ograniczające ból ma również arbuz. Jedno badanie nie oznacza jednak, że należy spożywać większą liczbę tych owoców. Wiele sposobów, które teoretycznie mają zniwelować ból, często w ogóle tak nie działają.

Do działań, które mają pomóc w zwalczaniu bólu po treningu należy rozciąganie. Ważne jest, by rozciągać się zarówno przed, jak i po treningu. Najskuteczniejszy sposób to czekanie. Wciąż są jednak prowadzone działania, które mają na celu poznanie metody na zwalczanie tego rodzaju bólu. Innym sposobem jest stosowanie skarpet kompresyjnych. Zaleca się, by używać ich do intensywnych treningów lub po nich, by pomóc mięśniom w regeneracji. Skarpety kompresyjne znajdziesz w sklepach internetowych. Tam również zaopatrzyć się możesz w inne produkty uciskowe, takie jak majtki ciążoweskarpety bezuciskowe czy pas rozgrzewający.