Murowany czy ceramiczny? Wybieramy komin

Komin jest jedną z najważniejszych rzeczy w domu. To w dużej mierze od niego zależy to, czy budynek jest bezpieczny i czy jakość powietrza, którym oddychamy, jest odpowiednia. Dlatego tak istotne jest, by budując dom, wybrać taki komin, który będzie skutecznie i w niezawodny sposób wywiązywał się ze swojego zadania. Na co więc zwrócić uwagę przed wyborem odpowiedniego komina dla naszego domu? Podpowiadamy.

Bezpieczeństwo

Komin kominowi nie równy. Kiedy mamy w planach przeprowadzkę do nowego domu, chcemy mieć pewność, że jego system kominowy jest bezpieczny i odporny na działanie produktów spalania. Warto w takiej sytuacji wybrać rozwiązanie, co do którego nie mamy żadnych wątpliwości. Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy materiały, z których zbudowany jest komin, są atestowane i jaką gwarancję na bezawaryjną pracę urządzenia daje producent. Zasadniczo producenci dobrej jakości kominów nie oszczędzają na terminie gwarancji, więc im dłuższa gwarancja, tym bezpieczniej powinniśmy się czuć.

Cena

Cena jest oczywiście niebagatelnym czynnikiem przy wyborze komina. Okazuje się jednak, że tani w budowie, tradycyjny komin murowany zyskał od jakiegoś czasu silną konkurencję pod postacią kominów systemowych, czyli kominów produkowanych w oparciu o najnowsze technologie, a do tego cenowo bardzo atrakcyjnych. Dzięki temu, że kominy systemowe buduje się elementów, które są w części prefabrykowane, zamontowanie ich jest nie tylko szybkie, ale też niedrogie. Takie części znajdziesz na stronie www.systemykominowe.pl

Dopasowanie do potrzeb

Nie każdy komin będzie odpowiedni dla każdego domu. O ile jednak tradycyjne kominy murowane są w większości wszystkie do siebie podobne, o tyle systemowe kominy ceramiczne można dostosować tak, by idealnie pasowały do naszych specyficznych potrzeb i warunków. Dobór odpowiedniego systemu kominowego zależy bowiem od szeregu czynników, takich jak temperatura palącego się paliwa oraz skład produktów spalania. I tak, inny komin będzie rekomendowany dla pieca opalanego drewnem, a inny – dla pieca gazowego.

Estetyka

Nie oszukujmy się: wygląd jest ważny. Jest to prawdą zarówno w odniesieniu do ludzi, jak i do kominów. Dlatego dla wszystkich tych, którzy mają konkretne gusta estetyczne i nie chcą iść w swojej wizji domu na kompromisy, mamy dobrą wiadomość: istnieją kominy, które dają wielką swobodę ich wykończenia. Jeśli więc komuś marzy się komin zdobiony w stylu rokoko – nie ma najmniejszego problemu. O gustach się w końcu nie dyskutuje.