Czym są domy szkieletowe?

Jeszcze niedawno myśląc o budowie wymarzonego domu, wiele ludzi od razu zakładało tworzenie obiektu murowanego. Tymczasem ta tendencja wyraźnie się zmienia. Nowym trendem jest stawianie budynków szkieletowych.

Mówimy o domach, które powstają z tzw. prefabrykatów i mogą być zróżnicowane pod wieloma względami – m.in., jeśli chodzi o liczbę kondygnacji, powierzchnię, układ pomieszczeń czy podejście do podpiwniczenia. Wspólne jest natomiast to, że da się je wybudować w zawrotnym tempie, niezależnie od warunków atmosferycznych, a także na niemal każdej działce. Chcesz się dowiedzieć więcej? W takim razie miłej lektury!

Domy szkieletowe – czym się charakteryzują?

Domy szkieletowe od wielu lat są popularne za granicą – m.in. w Skandynawii, Kanadzie czy w Stanach Zjednoczonych. Natomiast od niedawna – dosłownie z każdym kolejnym rokiem – zainteresowanie nimi rośnie również w Polsce. Z czego to wynika? Otóż mamy tu do czynienia z wyjątkowo przyjazną dla właścicieli działek technologią budowy.

Obiekty szkieletowe powstają na linii produkcyjnej, w wręcz laboratoryjnych warunkach, w których dba się o każdy detal. Dzięki temu, na przebieg procesu budowlanego nie mają wpływu warunki atmosferyczne.

Następnie, po około kilku tygodniach, prace przenoszą się w teren. Na placu budowy poszczególne elementy konstrukcyjne są składane w jedną całość.

Inwestycję finalizują takie prace, jak na przykład wykonanie elewacji, stworzenie obróbek blacharskich czy dbałość o pokrycie dachowe i założenie rynien. Do tego dochodzi montaż wszelkich instalacji – na przykład pompy ciepła czy systemów alarmowych.

Kto powinien rozważyć budowę domu szkieletowego?

Domy szkieletowe to świetna propozycja dla właścicieli działek o różnych rozmiarach. Mogą to być niewielkie obiekty piętrowe, szerokie i parterowe, a nawet wielorodzinne. I chociaż typ oraz rozmiar budynku są tym, o czym jego przyszli właściciele myślą najczęściej, to w tym przypadku kluczowe jest coś innego… Liczy się to, żeby do placu budowy był swobodny dojazd oraz żeby nie była to bardzo ciasna przestrzeń. Takie wymogi wynikają z tego, że – po wykonaniu poszczególnych części konstrukcji w fabryce – trzeba je przywieźć na miejsce ciężarówkami, a następnie element po elemencie składać ze sobą przy pomocy dźwigu. Krótko mówiąc, taki sprzęt musi się tam po prostu zmieścić.

Budowę domu szkieletowego warto rozważyć nie tylko wtedy, gdy ma on być wymarzonym obiektem dla rodziny, singla czy seniorów, planujących komfortową jesień życia. To również doskonały obiekt inwestycyjny – świetny zarówno pod wynajem, jak i późniejszą sprzedaż. I dzieje się tak szczególnie dlatego, że szybkość budowy pozwala czerpać korzyści z nowoczesnego budynku już po około trzech miesiącach od rozpoczęcia prac! W porównaniu z domami, które powstają w technologii murowanej, mamy więc do czynienia z kolejnym ogromnym atutem.

Domy szkieletowe – jakie te obiekty dają możliwości?

Poza wspomnianą już możliwością czerpania szybkiego zysku i radości z użytkowania takich domów, należy podkreślić, że są to obiekty ekologiczne. Powstają wręcz z laboratoryjną precyzją i z najwyższej jakości drewnianych materiałów, które przechodzą wiele testów. Konstrukcja opiera się zazwyczaj na belkach z drewna KVH i drewna BSH.

W tym miejscu warto zauważyć, że domy szkieletowe spełniają szereg różnych norm – od tych nastawionych na energooszczędność, po te akustyczne. Zimą jest w nich ciepło. Ba! Takie obiekty nagrzewają się dużo szybciej niż te murowane. Latem panuje w nich zaś optymalna temperatura.

Co więcej, budowa takich obiektów odbywa się przy minimalnym zaangażowaniu właściciela działki czy inwestora. Wszystkimi sprawami zajmuje się jedna firma – pomaga załatwić sprawy urzędowe, dba o dostosowanie projektu do indywidualnych potrzeb, pilnuje budowy poszczególnych części konstrukcyjnych, montażu, a także wielu innych prac, jakie wykonuje się podczas robót w tej technologii.

Chcesz poznać więcej szczegółów? Planujesz poznać opinie specjalistów z branży? A może zamierzasz się dowiedzieć, jak krok po kroku tworzone są domy szkieletowe? W takim razie koniecznie zajrzyj na https://wolfhaus.pl/