Jak obniżyć zużycie energii w budynku i zachować wysoki komfort użytkowania? Systemy klimatyzacji i wentylacji HVAC czyli automaytka budynkowa w praktyce?

Tajemniczy skrót HVAC pochodzi od angielskich słów Heating, Ventilation oraz Air Conditioning. Tłumacząc na polski – po kolei: ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja. Każdy się zgodzi, że wszystkie te pojęcia są bardzo ważne, bo decydują o komforcie codziennego życia. Co poza skrótem, który już rozszyfrowaliśmy, kryje się za pojęciem HVAC?

Nazewnicze ciekawostki o systemie HVAC

Także to, że odnosi się również do inżynierii sanitarnej czy nazwy zawodu, bo jest takie stanowisko jak inżynier HVAC. Warto również wiedzieć, że istnieje też kierunek studiów, gdzie pojęcie to zajmuje główną rolę. Ciekawą informacją jest też to, że poza HVAC, istnieje też termin HVACR, gdzie ostatnia dodana literka R oznacza refrigeration, czyli chłodzenie. Znany jest też skrót HVAC-R&I, gdzie I to insulation – izolacja.

System automatyki HVAC – o co w tym chodzi?

Głównie o to, by utrzymać odpowiedni poziom komfortu w pomieszczeniu. A jest to możliwe dzięki odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza. Równie istotne jest to, aby do wnętrza dostawała się ustalona ilość świeżego powietrza. Najlepsze rezultaty uzyskamy, stosując automatykę budynkową z system HVAC w obiektach, które są odpowiednio zaizolowane, bo nie występują tu duże straty ciepła.

Systemy HVAC – jakie mają możliwości?

Bardzo duże, co możemy zaobserwować w wielu sytuacjach. Przede wszystkim regulują temperaturę, dzięki czemu możliwe są realne oszczędności. Ustawiamy system tak, aby ogrzewał poszczególne pomieszczenia, tam, gdzie przebywamy. Analogicznie w innych, gdzie nie ma nas zbyt często, temperatura zostaje obniżona. Ale to nie wszystko, bo ciepłe powietrze pobrane z innych pomieszczeń zostanie spożytkowane, żeby ogrzać pozostałe strefy budynku! System HVAC to więc inteligentne gospodarowanie ciepłem, na tyle przemyślane, aby było oszczędnie i z pożytkiem dla komfortu domowników.

Rozwój technologi HVAC

W rozwiniętych krajach system HVAC, jak i w ogóle filozofia inteligentnych rozwiązań w domach i miejscach użyteczności publicznej, jest bardzo popularny. I u nas na szczęście zmienia się to na korzyść, szczególnie że cena wcale nie jest wygórowana – zwłaszcza, jak pomyślimy o korzyściach, które dzięki temu systemowi zyskujemy. Najlepiej skorzystać z oferty, która z jednej strony jest atrakcyjna cenowo, z drugiej proponowana jest przez znamienitą markę, jak automatyka budynkowa – zamel.pl. Istniejąca od 1989 firma zapewnia doświadczenie, wiedzę i obsługę na najwyższym poziomie. Potwierdzają to też liczne sukcesy i ekspansja międzynarodowa m.in. eksport produktów do 60 krajów!