Jakie wybrać akcesoria do okien dachowych?

W nowocześnie skomponowanych wnętrzach akcesoria takie jak markizy oraz rolety okienne zastępują klasyczne firanki i zasłony, które chronią mieszkańców domu przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów z ulicy. Akcesoria te mają również za zadanie zabezpieczać pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem się przez działanie promieni słonecznych.

Markizy czy rolety wewnętrzne?

Oba zastosowania mają swoje pozytywne strony. Aby wybrać odpowiednią opcję dla siebie, przedstawię Państwu opis wymienionych zastosowań.

Rolety wewnętrzne

Wybór rolet wewnętrznych daje nam możliwość wyboru tego, jak ciemno chcemy mieć w pomieszczeniu po użyciu rolety. Do wyboru mamy bowiem rolety z tworzywa transparentnego, które przepuszczają promienie oraz te z podgumowaną tkaniną, które niemal wcale nie przepuszczają światła słonecznego. Transparentne jasne tkaniny przepuszczają przez siebie więcej światła niż te o ciemnych barwach.
Kolejnym pozytywnym aspektem rolet wewnętrznych jest ogromny wybór różnych tkanin, które rynek dostarcza w różnej kolorystyce, fakturze oraz imponujących wzorach. Możemy więc idealnie skomponować kolorystycznie roletę wewnętrzną z resztą ozdób znajdujących się w naszym pomieszczeniu oraz będą współgrały z odcieniem barwy ścian.
Rynek udostępnia nam zasłaniające całe okno rolety, które montowane są do ścian sufitów lub we wnękach okiennych, ale te zastosowanie znajdują raczej w dość przestrzennych pomieszczeniach, w których możemy trzymać meble w znacznej odległości od okien, co nadaje pomieszczeniom charakter biurowy.
W ofertach sklepu znajdziemy również rolety wewnętrzne w kasetach, które wyglądają niebywale elegancko, jednak kiedy przychodzi do czyszczenia okna, co jest prędzej czy później nieuniknione, wymaga to wówczas od sprzątającego większego wysiłku i czasu ze względu na trudny dostęp do okna spowodowany wiszącą kasetą. Modele rolety bez kasety powodują wrażenie wizualne większej przytulności, a szyny żyłkowe sprawiają, że roleta utrzymują się dosyć blisko okna po jego otwarciu, co wygląda wyjątkowo schludnie.

Markizy

Markizy zewnętrzne są zdaniem ekspertów w dziedzinie aranżacji wnętrza, najlepszym dodatkiem chroniącym przed ciepłem promieni słonecznych. Zdanie to jest popierane takimi argumentami jak: łatwy montaż, uzyskany efekt ochrony przed działaniami atmosferycznymi, oraz cenę, która jest bardzo konkurencyjna do rozwiązań rolet wewnętrznych. Markizy można montować także nad oknami znajdującymi się w łazienkach oraz kuchniach.
Markizy odbijają ciepło promieni słonecznych, a tym samym jednocześnie zapewnienia widoczność przez okno, co jest dużym atutem, z którym roleta wewnętrzna nie może konkurować. Kolejnym istotnym faktem jest, że markizy po zwinięciu nie zmniejszają powierzchni przeszklenia.
Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami z firmy Systemy SURMA – www.systemysurma.pl