Fotowoltaika dla domu – czy warto się zdecydować?

ergos (7).jpg

Fotowoltaika dla domu pozwala jego mieszkańcom pozyskiwać energię elektryczną wprost ze światła słonecznego. Czy nadają się jako samodzielne źródło zasilania dla domu prywatnego? Jakie czynniki ekonomiczne i związane z trybem życia warto wziąć pod uwagę, wybierając między fotowoltaiką a podłączeniem do sieci elektrociepłowniczej?

Skąd bierze się prąd – aspekt ekologiczny

Standardowym rozwiązaniem podczas budowania nowego domu jest podłączenie go do centralnej sieci elektrycznej. W Polsce oznacza to, że prąd, z którego będziemy korzystać, pochodzi z elektrociepłowni zasilanych węglem. Podobnie jak dzieje się to w silniku spalinowym, energia pochodzi z reakcji spalania paliwa.

Proces wydobycia, a następnie spalania węgla nie pozostaje obojętny dla środowiska naturalnego. Pozyskiwanie i wykorzystywanie paliw kopalnych odpowiada za znaczną część zanieczyszczeń powietrza oraz degenerację krajobrazu i naturalnych siedlisk wielu gatunków roślin i zwierząt. Na szczęście już od dziesięcioleci naukowcy starają się opracowywać alternatywne sposoby wytwarzania energii elektrycznej, na przykład z wiatru czy energii słonecznej.

Ceny prądu rosną…

Kolejnym minusem pobierania prądu z centralnej sieci jest nasze ekonomiczne uzależnienie od niej. Jeżeli podnoszą się ceny za prąd, nie da się tego obejść czy zmienić dostawcy na tańszego, ponieważ rynek ten jest zmonopolizowany. A w związku z obecną sytuacją polityczną ceny prądu rosną w największym od wielu lat tempie.

Na wysokie ceny prądu ma również wpływ to, że węgiel oraz inne paliwa kopalne są surowcami nieodnawialnymi. Co to oznacza w praktyce? Nie potrafimy ich wytworzyć, więc kiedy kopalnie zostaną wyeksploatowane, a paliwa spalone, pozyskiwanie prądu w ten sposób stanie się niemożliwe. Wszyscy staniemy przed konieczności wykorzystywania alternatywnych źródeł energii.

Rozwiązanie przyjazne dla środowiska i dla domowego budżetu

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego to długofalowa inwestycja. Zakup i montaż baterii słonecznych jest droższy niż podłączenie się do sieci elektrycznej, jednak pozwala na znaczną oszczędność w czasie długotrwałego użytkowania. Dzięki fotowoltaice dla domu możemy zupełnie uniezależnić się od zewnętrznych dostawców prądu i rosnących rachunków.

Wysokiej jakości i dobrze zaprojektowana fotowoltaika dla domu posłuży nam długo, zapewniając energię elektryczną potrzebną do ogrzewania oraz zasilania domowych urządzeń. Energia słoneczna jest wydajnym źródłem prądu, które nie powoduje zanieczyszczenia środowiska i jest całkowicie odnawialne.