Jak możemy odnowić stary parkiet?

Wiele osób na samą myśl o jakimkolwiek remoncie dostaje gęsiej skórki. Nic dziwnego, gdyż bardzo często tego typu działania wiążą się z niekończącym się bałaganem, tłumami fachowców w naszym domu lub mieszkaniu i dezorganizacją naszej codzienności. Ponadto musimy liczyć się ze sporymi kosztami, jakie należy ponieść w związku z remontem.

Wiele osób na samą myśl o jakimkolwiek remoncie dostaje gęsiej skórki. Nic dziwnego, gdyż bardzo często tego typu działania wiążą się z niekończącym się bałaganem, tłumami fachowców w naszym domu lub mieszkaniu i dezorganizacją naszej codzienności. Ponadto musimy liczyć się ze sporymi kosztami, jakie należy ponieść w związku z remontem. Jednak problem dotyczy nie tylko i wyłącznie malowania ścian, przebudowy kuchni czy zmianach wprowadzonych w łazience. Bardzo często zmagamy się również ze starą podłogą. Jeżeli posiadamy płytki, bardzo często decydujemy się na to, by je pokryć panelami lub odwrotnie. Jednak, kiedy jesteśmy właścicielami drewnianej podłogi, sami nie do końca jesteśmy przekonani, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Dlatego w dzisiejszym tekście omówimy sposób na odnowienie starego pakietu. Co warto wiedzieć na ten temat?

Ponadczasowe drewno

Drewno to surowiec, który chętnie wybieramy jako różnego rodzaju dodatki do naszego wykończenia wnętrz. Inwestujemy w drewniane meble kuchenne, wybieramy drewniane drzwi wykonywane na wymiar itd. Coraz więcej osób po zakupie mieszkania decyduje się również na drewnianą podłogę. Jednak mnóstwo ludzi jest właścicielami mieszkań z rynku wtórnego lub odziedziczonych w spadkach, które wymagają generalnego remontu. Warto jednak zwrócić uwagę na posadzkę. Jeżeli jest ona wykonana z desek z litego drewna lub został na niej ułożony parkiet, wcale nie musimy decydować się na to, by go całkowicie zrywać i układać nową podłogę. Niekiedy wystarczy zabieg cyklinowania, by móc przywrócić dawny świeży wygląd podłodze. Ponadto warto wspomnieć o tym, że drewno jest na tyle uniwersalnym materiałem, iż chętnie wybieramy je na dopełnienie naszych wnętrz. Aktualnie możemy stwierdzić, że będzie ono pasowało do każdej aranżacji. Dlatego też drewniana podłoga powinna być szczególnie ceniona przez nas, jeżeli jesteśmy w jej posiadaniu. Nawet jeżeli zdecydujemy się na zmianę aranżacji w konkretnym miejscu, wybierzemy inny wystrój wnętrz, a także zainwestujemy w dodatki w innym stylu, drewniana posadzka ciągle będzie doskonałym dopełnieniem konkretnego pomieszczenia.

Renowacja drewnianej podłogi

Drewno ma to do siebie, że to się łatwo możemy je odnowić. W przypadku drewnianej podłogi mówimy o zabiegu cyklinowania. Cyklinowanie lub lakierowanie parkietu czy desek z litego drewna to zabieg, który wykonuje się przy użyciu specjalnej maszyny zwanej cykliniarką. Polega on na zeszlifowaniu wierzchniej warstwy zabezpieczającej oraz górnej warstwy drewna. W tym celu możliwe jest usunięcie zarówno zarysowań, różnego rodzaju wgłębień oraz wgnieceń, czy nawet plam powstałych w wyniku użytkowania i eksploatacji naszej podłogi. Oczywiście należy się tutaj odpowiednio przygotować i powinniśmy się liczyć z tym, że na kilka dni zmuszeni będziemy opuścić mieszkanie. Cyklinowanie parkietu odbywa się na całości ułożonej posadzki, dlatego nie ma możliwości użytkowania jednego pomieszczenia, by później przenieść rzeczy do innego pokoju w celu wykonania tego zabiegu. Ponadto konieczne będzie opróżnienie pokoju ze wszystkich mebli, sprzętów i dodatków. Należy również zdemontować wszystkie listwy przypodłogowe. Sam zabieg cyklinowania przeprowadza się kilkakrotnie, ale wszystko zależy od stanu konkretnej posadzki. Należy również dobrać papier ścierny o odpowiednie gradacji, a także rodzaju drewna. Oczywiście tego typu prace możemy wykonać samodzielnie, ale jeżeli skorzystamy z pomocy fachowców, będziemy mieli pewność, że nie zostaną tutaj popełnione pewne istotne błędy, które mogłyby negatywnie wpłynąć na stan naszej posadzki.

Co nam daje cyklinowanie parkietu?

Cyklinowanie parkietu i podłogi drewnianej pozwala na przywrócenie jej dawnego wyglądu i świeżego blasku. Ponadto uda nam się zniwelować różnego rodzaju wgniecenia i zniszczenia, które powstały w wyniku jej użytkowania. Dodatkowo wybierając odpowiednią metodę zabezpieczającą, nasza podłoga może zyskać zupełnie nowy wygląd. Tego typu zabieg renowacyjny niewątpliwie okaże się słuszną decyzją, gdyż naszemu parkietowi nadamy ponownie trwałości i zwiększymy jego wytrzymałość. Kluczowe jednak jest to, by wszelkie prace powierzyć doświadczonym fachowcom, którzy doskonale poradzą sobie z tym zadaniem i jednocześnie wszelkie renowacje będą przebiegały sprawnie.