Hibiskus – co warto o nim wiedzieć?

herbavis - herb (4).jpg

W ostatnim czasie coraz więcej osób zwraca szczególną uwagę na zdrowe odżywianie. Między innymi dlatego też bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się napary oparte na roślinach leczniczych. Z miesiąca na miesiąc coraz większą popularność zdobywa na przykład malwa sudańska, dzięki której możliwe jest leczenie wielu chorób zwyrodnieniowych, nowotworów i nadciśnienia.

Czym wyróżnia się malwa sudańska?

Malwa sudańska uprawiana jest przede wszystkim w regionach tropikalnych. Największe uprawy spotkać można między innymi w Chinach, Malezji, Indiach i Arabii Saudyjskiej. Hibiskus jest rośliną jadalną, która ceniona jest na całym świecie za drogocenne wartości odżywcze. W dzisiejszych czasach hibiskus wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji herbatek i syropów ziołowych. Z opisywanej rośliny produkuje się także barwniki spożywcze.

Jak wygląda uprawa?

Hibiskus osiąga wysokość około 2,4 metra. Pomimo tego, że uprawa jest bardzo prosta, to niestety dość trudno jest uzyskać wysokiej jakości uprawy. Na rozwój olbrzymi wpływ ma nie tylko materiał siewny, ale również lokalne warunki atmosferyczne. Hibiskus właściwości zdrowotne zależą także od czasu zbioru. Opisywana roślina do prawidłowego rozwoju wymaga dobrze przepuszczalnych gleb i temperatury minimum 21 stopni Celsjusza. Jeżeli chodzi o kwitnięcie, to rozpoczyna się ono we wrześniu, a kończy pod koniec października. Zbiory zazwyczaj rozpoczynają się pod koniec grudnia. Z racji tego, że zbiory dokonywane są ręcznie, to należy w szczególności zadbać o to, aby nie doszło do zanieczyszczenia roślin.

Czym charakteryzuje się herbata z hibiskusa?

Jak wspomniano powyżej z hibiskusa produkowane są przepyszne herbaty ziołowe. Znakiem charakterystycznym jest czerwony kolor i niepowtarzalny smak, który do złudzenia przypomina jagody. Warto wspomnieć także o tym, że herbata w swoim składzie nie zawiera kofeiny. Herbaty ziołowe stosowane są głównie w leczeniu nadciśnienia oraz hiperlipidemii. Ekstrakty z malwy sudańskiej mają bardzo niski stopień toksyczności, dlatego też nie wpływają one negatywnie na pracę wątroby i nerek. Herbaty z malwy sudańskiej mają także dość łagodne działania przeczyszczające. Niewielka ilość kwasu askorbinowego znacząco przyczynia się do zwiększenia częstotliwości oddawania moczu. Po herbatę z hibiskusa warto sięgnąć nie tylko przy przeziębieniu i gorączce, ale również przy chorobie nerek. Nasiona zawierają w swoim składzie dużą ilość białka, dlatego też można wykorzystać je do zastąpienia mięsa w diecie.