Czym różnią się palety plastikowe od drewnianych?

Czym różnią się palety plastikowe od drewnianych?

W przypadku niewielkiej powierzchni magazynowej, składowanie towaru wymaga odpowiedniego skompresowania go. W tym celu używa się palet, dzięki którym możliwe jest zapakowanie towaru oraz swobodne transportowanie go z miejsca w miejsce. Palety stosowane są niemalże we wszystkich magazynach, zakładach produkcyjnych a także firmach transportowych. Można wyróżnić palety drewniane oraz nieco droższe palety plastikowe. Jeśli chodzi o ten drugi rodzaj palet, najpowszechniej stosowane są europalety plastikowe, które są odpowiednikiem drewnianej europalety. Oznacza to, że charakteryzują się one odpowiednimi parametrami zgodnymi ze standardami Unii Europejskiej. Jakie są zalety korzystania z palet plastikowych oraz jakie wady niesie ze sobą takie rozwiązanie? Odpowiedzi poznasz w tym artykule.

Plastikowe palety oraz ich zalety

Zdecydowanie największą zaletą palety plastikowej jest jej waga, która jest znacznie niższa niż waga palety drewnianej o takich samych parametrach. Niższa waga palety wiąże się z niższymi kosztami transportu towaru znajdującego się na takiej palecie. Ponadto plastikowe palety pozbawione są drzazg i gwoździ, dzięki czemu ich używanie jest bezpieczniejsze. Europalety plastikowe są również mniej podatne na zabrudzenia oraz łatwiejsze do utrzymania w czystości, niż palety wykonane z drewna.
Bardzo ważną cechą palet plastikowych jest również to, że są one wykonane z tworzyw sztucznych, które są odporne na promieniowanie UV, trudne warunki atmosferyczne oraz substancje chemiczne.

Wady palet plastikowych

Palety plastikowe posiadają również pewne wady, które mogą wpływać na to, że palety drewniane w dalszym ciągu cieszą się nieco większą popularnością. Największą wadą palet plastikowych jest ich cena, która jest znacznie wyższa niż koszt palety drewnianej o takim samym rozmiarze.
Palety plastikowe są również bardzo podatne na różnego rodzaju odkształcenia spowodowane zbyt dużym obciążeniem. Oznacza to, że nie nadają się one do przewożenia zbyt ciężkich ładunków. Jako wadę można również potraktować to, że powierzchnia palety plastikowej jest gładka, co stwarza ryzyko poślizgu w przypadku zawilgocenia takiej palety.