Co zrobić, kiedy w laptopie nie działa klawiatura?

Sytuacja, w której nasze narzędzie pracy odmawia posłuszeństwa, bywa mocno stresująca. Nie ma tutaj w ogóle zaskoczenia, że po prostu panikujemy. Awaria laptopa nie tylko uniemożliwia nam całą komunikację z resztą naszego zespołu z pracy, ale przede wszystkim wykonanie obowiązków. Tak naprawdę nie ma znaczenia w tym momencie już to, czy problem dotyczy tylko i wyłącznie kilku klawisz z całego panelu, czy zmagamy się z niedogodnością całkowitego uszkodzenia naszego laptopa.

Sytuacja, w której nasze narzędzie pracy odmawia posłuszeństwa, bywa mocno stresująca. Nie ma tutaj w ogóle zaskoczenia, że po prostu panikujemy. Awaria laptopa nie tylko uniemożliwia nam całą komunikację z resztą naszego zespołu z pracy, ale przede wszystkim wykonanie obowiązków. Tak naprawdę nie ma znaczenia w tym momencie już to, czy problem dotyczy tylko i wyłącznie kilku klawisz z całego panelu, czy zmagamy się z niedogodnością całkowitego uszkodzenia naszego laptopa. Od razu powinniśmy zareagować. Jednak, kiedy pracujemy zdalnie, problem się nawarstwia. W takiej sytuacji możemy po prostu udać się do biura i zgłosić problem, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo, że otrzymamy zastępcze urządzenie do pracy. W sytuacji jednak wykonywania wolnego zawodu, gdzie zazwyczaj sami inwestujemy w nasz sprzęt, problem była bardziej skomplikowany. Jedynym rozwiązaniem jest oddanie naszego sprzętu do naprawy lub inwestycja w nowe urządzenie. Jak należy postąpić?

Czy naprawa laptopa bywa jeszcze opłacalna?

Wiele osób uważa, że nowoczesne sprzęty elektroniczne wyróżniają się zdecydowanie mniejszą żywotnością niż te, które były dostępne kilka dekad temu. Niewątpliwie w tym przekonaniu jest sporo racji. Warto zdawać sobie sprawę z planowego postarzaniu produktu i marketingu, który napędza konsumpcjonizm i popyt na coraz to nowsze rozwiązania technologiczne. Sprawa oczywiście w sposób naturalny dotyczy także laptopów. Kiedy nasze urządzenie uległa awarii i jest jeszcze na gwarancji, możemy poniekąd odetchnąć z ulgą, gdyż wtedy po prostu oddajemy je do producenta i liczymy na pozytywny efekt naprawy. Warto jednak zdawać sobie sprawę również z tego, że także serwisy pogwarancyjne zajmują się różnego rodzaju rozwiązywaniem problemów, dotyczących najróżniejszych urządzeń elektronicznych. Naprawa laptopów to czynność, w którą niewątpliwie warto zainwestować. Ponadto odpowiednio wcześnie powinniśmy przyjrzeć się różnym możliwościom w danych serwisach — w tym bezpłatnej diagnozie. Wtedy od razu będziemy mogli zapoznać się z kosztorysem napraw, a także uda nam się podjąć decyzję dotyczącą ratowania naszego uszkodzonego sprzętu albo po prostu zdecydujemy, że czas na wymianę go na nowsze rozwiązanie.

Jak zdiagnozować przyczynę usterki klawiatury?

Przede wszystkim powinniśmy się powstrzymać od samodzielnych działań, które wymagają ingerencji w nasze urządzenie. Na początek możemy jednak spróbować zrestartować urządzenie, ale jeżeli problem będzie się pojawiał, warto nasz sprzęt powierzyć fachowcom. Niewątpliwie najczęstszą przyczyną usterek klawiatury bywają uszkodzenia mechaniczne. Na początku należy wymienić tutaj zalanie laptopa, co może być tragiczne w skutkach. Płyn wnikający do wnętrza urządzenia trwale uszkadza podzespoły, głośniki i oczywiście klawiaturę. Również zanieczyszczenia w naszym laptopie, czyli gromadzący się kurz i resztki jedzenia mogą spowolnić jego pracę i jednocześnie wpływają na jakość działania klawiatury. Klawisze mogą zacinać się w wyniku zanieczyszczeń. Warto również zwrócić uwagę na brak kompatybilności nowego oprogramowania, czyli aktualizacji sterowników systemowych z naszą klawiaturą. Nowe oprogramowanie może powodować trudności w związku z obsługą pewnych elementów składowych naszego laptopa. Zdarzają się oczywiście również takie sytuacje losowe, że może dojść do blokady lub zmiana układu klawiatury. Przy pomocy pewnej kombinacji przycisków zupełnie nieświadomie uda nam się ją zablokować lub przełączyć układ klawiatury. Z wyżej wymienionymi problemami nie zawsze poradzimy sobie samodzielnie, a jak już wspomnieliśmy, wszelkie ingerencje w nasze urządzenie, mogą skutkować jeszcze większymi problemami. Dlatego też zawsze warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy udzielą nam profesjonalnego wsparcia.

Podsumowanie

Problem z niedziałającym urządzeniem elektronicznym może być naprawdę frustrujący zwłaszcza wtedy, kiedy potrzebujemy z niego pilnie skorzystać. Jednak warto wiedzieć o tym, że nie jest to nic szczególnego i wiele osób zmaga się z podobnymi sytuacjami. O ile odpowiednio wcześnie zareagujemy i powierzymy nasze urządzenie fachowcom, o tyle być może niewielkim nakładem finansowym uda się je sprawnie i szybko naprawić.