Jak rozpoznać łysienie telogenowe?

Dla wielu kobiet włosy są nie tylko częścią ciała, ale też dumą i poniekąd wizytówką. Nic zatem dziwnego, że staramy się utrzymać swoją fryzurę w jak najlepszej kondycji, tak by dobrze się prezentowała niezależnie od sytuacji. Niestety z chwilą, w której włosy zaczynają coraz bardziej się przerzedzać, trudno nam nad tym zapanować. Przyczyną takiego zjawiska może być łysienie telogenowe. Jak je poprawnie rozpoznać i co na wypadanie włosów warto stosować?

Łysienie telogenowe – charakterystyka

W zależności od organizmu, włosy mogą rosnąć bardzo powoli, przez co podcinanie ich nie będzie konieczne zbyt często; niektóre osoby zaś zauważają, że ich włosy odrastają w szybkim tempie, co może się okazać dużą zaletą, jeśli wypróbowaliśmy niezbyt trafioną fryzurę.

Warto sobie uświadomić, że wypadanie włosów jest w pełni naturalnym procesem (jeśli oczywiście nie jest to wzmożone), a cykl wzrostu włosa można podzielić na trzy fazy:

  • anagen – faza wzrostu, która może potrwać od 2 do nawet 6 lat. Jeśli włosy są zdrowe, to ok. 90% z nich znajduje się właśnie w tej fazie;
  • katagen – faza przejściowa, trwająca zwykle maksymalnie 3 tygodnie. Wzrost zostaje stopniowo zahamowany, aż ostatecznie włos odrywa się od brodawki;
  • telogen – faza spoczynku, kiedy włos jest wypychany z cebulki na rzecz nowego. Trwa ona zazwyczaj od 2 do 4 miesięcy.

łysieniu telogenowym mówimy wtedy, gdy coraz więcej włosów znajduje się w fazie telogenu. Z czasem obumarłych włosów może być więcej niż nowych, które dopiero wyrastają z cebulek. Skutkiem tego ulegają one znacznemu przerzedzeniu.

Objawy łysienia telogenowego

Łysienie telogenowe oczywiście objawia się przede wszystkim nadmiernym wypadaniem włosów. Można to dostrzec szczególnie przy ich rozczesywaniu oraz tuż po kąpieli. Na szczotce mogą pozostawać nawet całe kosmyki. Fryzura ulega coraz większemu przerzedzeniu, a co więcej – włosy mogą zacząć wypadać nie tylko na głowie, ale także na innych częściach ciała.

Trzeba zaznaczyć, że w przypadku łysienia telogenowego nie dochodzi do całkowitej utraty włosów, jednak problem ten może być tak bardzo nasilony, że trudno będzie go zakamuflować.

Co na wypadanie włosów?

Łysienie telogenowe budzi jedno pytanie: co na wypadanie włosów? Zdecydowanie warto rozważyć tutaj pomoc lekarza – przeprowadzi on z nami szczegółowy wywiad, a do tego zleci konkretne badania, w tym morfologię oraz trichogram skóry głowy. W ten sposób będzie możliwe wskazanie przyczyny, przez którą włosy nadmiernie wypadają, co jest kluczowe w zastosowaniu skutecznego leczenia.

Łysienie telogenowe może być spowodowane m.in. stresem, nieprawidłową dietą, zaburzeniami hormonalnymi bądź chorobą przewlekłą. Tylko zwalczenie właściwego powodu przyniesie oczekiwany rezultat, ponieważ tradycyjne preparaty lub leki zapobiegające łysieniu mogą nie zdać tutaj egzaminu.

Jednocześnie należy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji włosów – delikatnym myciu ich łagodnym szamponem, używaniu odpowiednio dobranych odżywek oraz unikaniu czynników zewnętrznych, które mogą prowadzić do dalszych uszkodzeń.