Wyciągarka samochodowa – ekspert od nietypowych wyzwań

Wyciągarka o odpowiednio dużej mocy znajduje się obowiązkowo na wyposażeniu służb ratowniczych – wozów strażackich, holowników, pomocy drogowej itp. Nie każdy wie, że warto zakupić ją na własny użytek – nawet jeśli nie jesteśmy miłośnikami jazdy terenowej – ponieważ może się przydać w wielu, różnych sytuacjach.

Jak działa urządzenie

Wyciągarka działa na zasadzie dźwigni jednostronnej, której ramieniem jest lina, nawijana w trakcie pracy na ruchomy, cylindryczny bęben. W nowoczesnych urządzeniach stosuje się przekładnie planetarne, które zwiększają moment wyciągania. Bęben, w zależności od rodzaju wyciągarki, napędzany jest za pomocą silnika lub siłą rąk ludzkich. Oczywiście ręczne modele mają dużo mniejszą moc, są jednak za to bardzo lekkie i łatwe w montażu oraz obsłudze. Istotnym elementem każdej wyciągarki jest silny hamulec, zapewniający bezpieczeństwo w wypadku nagłego zatrzymania bębna.

Podstawowy cel, jakiemu służy wyciągarka

Urządzenie to zostało stworzone z myślą o sytuacjach awaryjnych na drodze, np. do wyciągania na utwardzony teren pojazdów, które ugrzęzły w błocie, piachu lub śniegu i nie mogą z niego wyjechać o własnych siłach. Wyciągarka może również wciągnąć na drogę samochód, który stoczył się do rowu. Często używana jest również przez żeglarzy i wędkarzy – z jej pomocą można zwodować łódź lub wciągnąć ją na wysoki brzeg. W szczególności znajduje szerokie zastosowanie w samochodach terenowych, kiedy miłośnicy off-roadu muszą sami radzić sobie w trudnych warunkach terenowych.

Inne, nietypowe zadania, jakim może sprostać wyciągarka

Wyciągarka często używana jest w gospodarstwach rolnych do wyciągania np. przyczepy, która ugrzęzła w błocie na polu oraz do prac porządkowych wokół domu, np. przeciągania dużych kamieni i innych, ciężkich przedmiotów. Można też wykorzystać ją przy budowie – do napędzania bloczka. Podczas wichury często zdarza się, że powalone drzewa tarasują przejazd przez drogę. Nie trzeba wówczas czekać, aż przyjadą służby ratownicze, łatwo samemu usunąć przeszkodę przy pomocy właśnie wyciągarki. Można też jej użyć do karczowania krzewów i drzew. Podobnych przykładów jest naprawdę wiele. Więcej informacji na temat nietypowych zastosowań wyciągarki można znaleźć w artykule „Wyciągarka samochodowa – ekspert od nietypowych wyzwań”.

Jaką wyciągarkę kupić?

Jeśli zdecydujemy się na zakup urządzenia, pojawia się problem, jakiego rodzaju wyciągarkę kupić – ręczną, mechaniczną, elektryczną, czy hydrauliczną. Wybór zależy od jej przeznaczenia i zasobności portfela. Należałoby się zastanowić, czy warto wybierać tanie urządzenie, które może nas zawieść w najmniej oczekiwanym momencie, czy też lepiej kupić sprzęt markowy, który posłuży nam niezawodnie przez wiele lat. Bardzo dobrą opinią na rynku cieszą się wyciągarki firmy Dragon Winch. Na stronie www.dragonwinch.com znaleźć można wiele, różnych modeli o dobrych parametrach. Z łatwością wybierzemy więc coś dla siebie.