System ERP – rozwiązanie dla każdej firmy

System ERP to jedno z rozwiązań, które coraz częściej jest wdrażane w wielu przedsiębiorstwach. Nie ma się co temu dziwić, jego zaletą jest przede wszystkim ułatwianie zarządzania całym przedsiębiorstwem, jak również szybsze zarządzanie jego zasobami.

Czym faktycznie jest ERP?

System ERP w dowolnym tłumaczeniu jest systemem planowania zasobów. Mowa tutaj nie tylko o zasobach surowców, ale również zasobach ludzkich czy sprzętowych. Odpowiednio zaprojektowany i wykonany system ERP na pewno w bardzo dużym stopniu ułatwia pracę całego przedsiębiorstwa. System to przede wszystkim właściwie zaprojektowane i dostosowane do oczekiwań konkretnego klienta nowoczesne oprogramowanie komputerowe, zawierające wszystkie niezbędne funkcje. Aby były one jak najlepiej dopasowane do konkretnych potrzeb, w znacznej większości systemy ERP realizowane są na indywidualne zamówienie. Ich realizacje poprzedzają właściwie i starannie przeprowadzone audyty, które wskazują obszary wymagające największych działań. Audyt daje również odpowiedź na pytanie, jakie są oczekiwania i potrzeby klienta, jak chodzi o funkcje systemu.

Dobre projektowanie systemu

Odpowiednie projektowanie systemu ERP sprawia, że zyskuje on odpowiednie funkcje. W dużej mierze chodzi przede wszystkim o możliwość łatwego wprowadzania danych do systemu. Uzyskuje się to zazwyczaj dzięki wprowadzeniu właściwie dopasowanych urządzeń, jak również odpowiednich funkcji. Szybkie i intuicyjne wprowadzanie wszystkich danych, ale też błyskawiczny do nich dostęp dla wszystkich użytkowników to zaleta stosowania jednej bazy danych. Mniejsze firmy mogą korzystać z gotowych rozwiązań, dostępnych na rynku, jednak większe przedsiębiorstwa zazwyczaj decydują się na zamówienie systemów ERP wykonywanych na indywidualne zamówienie.

System ERP – jakie korzyści?

Systemy ERP dają bardzo wiele korzyści. Szybki dostęp do informacji to przede wszystkim łatwiejsze i płynniejsze działanie całej firmy. Odpowiednie zaprojektowany daje dostęp do systemu również na urządzeniach mobilnych. Sprawdza się to w tych firmach, gdzie kontakt z klientem następuje poza siedzibą firmy. Można wówczas bez problemu nie tylko sprawdzać zasoby, ale również realizować zamówienia sprawdzając od razu stan magazynowy.