Jakie są rodzaje aparatów korygujących wady zgryzu?

Równe, białe i naturalnie proste zęby ma niewiele osób. Ze statystyk wynika, że wady zgryzu wymagające korekcji to problem, z którym boryka się 60% społeczeństwa. Oczywiście niektóre wady, takie jak diastema, uważane są za urocze i nie mają negatywnego wpływu na codzienne funkcjonowanie. Jednak najczęściej krzywe zęby są przyczyną upośledzenia zgryzu i muszą być leczone ortodontycznie. Jakie rodzaje aparatów wykorzystywane są do korekcji wad zgryzu?

Aparaty ligaturowe – podstawowe rozwiązanie

Specjaliści w tourmedica.pl najczęściej stosują aparaty ligaturowe, czyli tradycyjne aparaty stałe, które wykonane są z nierdzewnej stali. Skonstruowane są z metalowych pierścieni, zamków, łuków oraz niewielkich ligatur, czyli kolorowych gumek. Tego rodzaju aparat może być założony na zęby górne lub dolne, ale zwykle oba aparaty zakładane są jednocześnie, aby efekt leczenia był jak najlepszy. Zamki naklejane są na zęby, dlatego są one widoczne i mogą powodować dyskomfort. Osobom, którym zależy na jak najmniejszej widoczności aparatu, polecane są modele kosmetyczne, np. szafirowe z przezroczystymi zamkami lub porcelanowe, których zamki są białe.

Nowoczesne aparaty lingwalne

Oprócz aparatów ligaturowych w ortodoncji wykorzystywane są również aparaty lingwalne, nazywane językowymi. Od tradycyjnych modeli różnią się one techniką mocowania zamków, która sprawia, że efekty działania narzędzia są szybsze. Zamki umieszczane są z tyłu zębów, dlatego są niewidoczne dla otoczenia. Skuteczność działania aparatów lingwalnych jest porównywalna do ligaturowych, ale mogą one nieco bardziej utrudniać prawidłową higienę jamy ustnej i mówienie.

Aparaty samoligaturujące

Innym sposobem leczenia wad zgryzu jest wykorzystanie aparatu samoligaturującego, który nie wymaga stosowania ligatur. W porównaniu do klasycznych modeli aparaty samoligaturujące nie działają z tak dużą siłą nacisku, dlatego pacjent odczuwa znacznie mniejszy ból w czasie korekcji aparatu. Skrócony jest również czas leczenia, a do ich założenia nie trzeba usuwać zębów (zobacz więcej w artykule „Aparaty ortodontyczne – rodzaje aparatów korygujących wady zgryzu„).