Czynniki wpływające na energooszczędność domu

Na energooszczędność domu ma wpływ wiele zróżnicowanych czynników. Warto się z nimi zapoznać.

Wielkość i kształt domu

Wśród najważniejszych czynników wpływających na energooszczędność domu można wskazać jego wielkość oraz kształt. Im mniejszy dom, tym będzie bardziej energooszczędny. Jest to możliwe dzięki zmniejszeniu powierzchni koniecznej do ogrzania. Na energooszczędność domu wpływa również taki czynnik jak jego kształt. Prostsze konstrukcje łatwiej ogrzać i zminimalizowana jest z nich utrata ciepła. Warto zwrócić uwagę na ten fakt podczas wyboru projektu swojego domu. Dodatkowo prostsze projekty są również tańsze niż te bardziej skomplikowane.

Odpowiednia termoizolacja

Kolejnym czynnikiem, który ma bardzo duży wpływ na energooszczędność domu, jest oczywiście jego termoizolacja. Odpowiednia termoizolacja zmniejsza ryzyko utraty ciepła z obiektu, co sprawia, że niższe są koszty jego eksploatacji. Dlatego tak istotne jest właściwe zaizolowanie fundamentów, podłóg, ścian oraz dachów. Izolacja powinna być wykonana w sposób solidny i dokładny, aby wyeliminować wszystkie miejsca, z których może uciekać ciepło.

Odpowiednia wentylacja

Energooszczędność domu w bezpośredni sposób związana jest również z jego wentylacją. Dlatego w domach energooszczędnych najczęściej wykorzystywana jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która umożliwia odzyskiwanie ciepła. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, ponieważ w dużej mierze wpływa ono na zmniejszenie się kosztów eksploatacji używania budynku. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej, która znajduje się pod adresem: www.multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/.

Szczelne okna i drzwi

Bardzo ważne w domach energooszczędnych są również szczelne okna i drzwi, dlatego powinno się w nie wyposażyć obiekt mieszkalny. Okna i drzwi to elementy, które są najbardziej narażone na utratę ciepła, dlatego warto jak najbardziej zminimalizować te straty. W obecnych czasach w domach energooszczędnych bardzo często stosuje się duże przeszklenia, szczególnie od strony południowej. Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu.