Wanna wolnostojąca – wady i zalety

Wanna wolnostojąca jest coraz częściej spotykana w polskich domach i mieszkaniach. Dzięki niej można we własnej łazience poczuć się jak w prawdziwym pokoju kąpielowym, a nawet domowym SPA. Na czym polegają wady i zalety tego typu wanny? Kto powinien się na nią zdecydować?

Wanna wolnostojąca – ozdoba pokoju kąpielowego

Możliwości w kwestii aranżacji łazienki są dziś praktycznie nieograniczone. Do łask powracają style klasyczne i luksusowe. W takich okolicznościach wanna wolnostojąca stanowi naturalny wybór. Jest centralnym punktem łazienki – w końcu to w niej odbywają się relaksujące kąpiele. Ponadto, wanny wolnostojące spotkamy także w coraz bardziej popularnym stylu włoskim. Pasują one dobrze do wnętrz minimalistycznych – większość modeli ma bowiem biały kolor.

Wanny wolnostojące pomagają w niezwykły sposób zaaranżować przestrzeń w łazience. Wokół nich można ustawić stolik z przyborami higienicznymi i kosmetykami, a także leżak, na który warto przenieść się po kąpieli. Osoby, które miały okazję skorzystać z takiej wanny, doskonale to zrozumieją. Jeśli tylko przestrzeń na to pozwala, naprawdę warto zdecydować się na wannę wolnostojącą.

Wanna wolnostojąca – kłopotliwa ze względu na przestrzeń

Oczywiście wanny tego typu nie są pozbawione wad. Przede wszystkim nie nadają się do małych łazienek. Część powierzchni wokół wanny zostanie po prostu zmarnowana. Poza tym, wanna wolnostojąca może zbyt mocno dominować nad aranżacją pomieszczenia, nie wspominając o utrudnieniach w swobodnym poruszaniu się po łazience. Do wad wanny wolnostojącej można zaliczyć również fakt, że nie może ona pełnić funkcji prysznica, bo zasłanianie jej parawanem po każdej stronie jest bezcelowe, a woda będzie przy każdej ekspresowej kąpieli zachlapywała posadzkę. Z drugiej strony, łazienki, w których znajduje się wanna wolnostojąca mają wystarczająco dużą powierzchnię, aby umieścić w nich również kabinę prysznicową.

Pewną wadą wanien wolnostojących są też trudności w doprowadzaniu do nich instalacji. Bateria umieszczana przy ścianie jest mniej wymagająca. To samo dotyczy odpływu, który w przypadku wanny wolnostojącej musi przebiegać pod posadzką. Mimo wszystko, jeżeli warunki techniczne i dostępna powierzchnia na to pozwalają – warto do swojej łazienki wybrać elegancką wannę wolnostojącą.