W jakich przypadkach możemy wykonać badanie prenatalne na NFZ?

W jakich przypadkach możemy wykonać badanie prenatalne na NFZ?

Badania prenatalne są nieocenione, jeśli chodzi o profilaktykę wykrywania wad genetycznych jeszcze w łonie matki. Dzięki temu lekarz ma szansę dostrzec nieprawidłowości i wyeliminować wiele z nich jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat. Musimy jednak wiedzieć, że badania tego typu nie zawsze są refundowane i w wielu przypadkach ich wykonanie będzie nas kosztować nawet kilka tysięcy.

Kiedy badania prenatalne są refundowane?

Badanie prenatalne może być refundowane, kiedy przyszła matka osiągnęła 35 lat. To dla wielu kobiet szansa, aby móc wykonać badanie, na które bez refundacji nie mogłyby sobie pozwolić. Jego koszt wynosi kilkaset złotych za każde jednorazowe badanie, a musimy wykonać ich trzy w każdym trymestrze ciąży.

Kiedy kobieta skończyła 35 lat, to badanie prenatalne jest refundowane, bo właśnie wtedy wzrasta znacznie ryzyko wystąpienia wielu wad genetycznych. Dzięki badaniu możemy przekonać się, czy płód rozwija się właściwie, czy też konieczne będzie leczenie w łonie lub zaraz po narodzinach dziecka.

Kiedy jeszcze badanie prenatalne jest refundowane?

Wiek matki to tylko jeden z czynników, które pozwolą wykonać badanie prenatalne nieodpłatnie. Lekarz ginekolog prowadzący ciąże może wypisać skierowanie na to badanie, kiedy tylko zauważy, jakiekolwiek nieprawidłowości.

Kobiety, które prowadzą ciąże u lekarza prywatnie, nie muszą jednak płacić za to badanie. Istnieją przypadki, że kobieta odwiedzająca ginekologa prywatnie, zauważającego nieprawidłowość, mogła wybrać się do internisty. To on bez problemu wypisał skierowanie na badanie prenatalne, za które nie musiały płacić.

Czy badania prenatalne są pomocne?

Tego typu badania, dają pełen obraz wielkości narządów, rozmiarów i wagi dziecka, a także pozwalają na dokładne zbadanie serca płodu. To na tej podstawie lekarz jest w stanie stwierdzić, czy płód jest zagrożony wadą genetyczną.

Musimy mieć na uwadze, że Badania prenatalne są darmowe także wtedy, kiedy dana kobieta już w przeszłości urodziła dziecko z wadą genetyczną. Należy bowiem sprawdzić, czy ta sytuacja nie powtórzy się także w przypadku obecnej ciąży.