Wnętrza projektowane na miarę – styl i funkcjonalność połączone w perfekcyjną całość

Nawet dla projektantów wnętrz mogących pochwalić się wieloletnim doświadczeniem i bogatym portfolio, każdy nowy projekt stanowi wyzwanie. Tym bardziej, że do pracowni projektowych coraz częściej zgłaszają się klienci doskonale zorientowani w najnowocześniejszych trendach wnętrzarskich, a jednocześnie świadomi niepowtarzalności swoich oczekiwań. Dla prawdziwego profesjonalisty świadomy i wymagający klient jest znakomitą okazją do rozwijania swoich umiejętności. Nieustanny rozwój, systematyczne uczestnictwo w branżowych imprezach i pasja poparta doświadczeniem to czynniki, które wprost przekładają się na zadowolenie klientów, a w efekcie również na popularność i prestiż pracowni. W jaki sposób ta zasada przekłada się na projekty wychodzące z pracowni projektanta?

2 x E – estetyka i ergonomia w projektowaniu wnętrz

Jeśli kwestię estetyki oraz ergonomii w wykorzystaniu dostępnej przestrzeni potraktujemy jako wartości wykluczające się, to istotnie, ostateczny efekt będzie rozczarowujący, zarówno dla inwestora zlecającego projekt, jak i dla samego projektanta. Profesjonalne projektowanie wnętrz polega na umiejętnym połączeniu obu tych cech. Niezależnie od tego, czy sporządzany jest projekt mieszkania, wolno stojącego domu czy też pojedynczego pomieszczenia – w każdym z tych przypadków priorytetem musi być ostateczny efekt, a więc wygodne, a zarazem stylowe wnętrze, w którym przebywanie jest przyjemnością.

Złota reguła polegająca na połączeniu tych dwóch E (estetyka i ergonomia) w perfekcyjną całość, doskonale funkcjonującą i trafiającą w potrzeby użytkowników, dotyczy nie tylko pomieszczeń mieszkalnych, ale także wnętrz biurowych, gabinetów, hoteli i pensjonatów oraz sklepów. Aby osiągnąć ten cel, projektant bierze pod uwagę różnorodne czynniki, w tym takie jak rozmiar wnętrza, jego orientację wobec kierunków świata (ma to istotne znaczenia przy kwestiach dotyczących oświetlenia), proporcje ścian czy umiejscowienie okien. Dzięki temu nawet z niewielkiego pod względem rozmiarów pomieszczenia można wyczarować wygodne miejsce do życia, a imponujące powierzchnią wnętrze uczynić przytulną przestrzenią, dającą poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Jednocześnie dobry projekt nie zaniedbuje wszelkich wymogów ergonomii, bezpieczeństwa oraz indywidualnych upodobań estetycznych.

Oczekiwania klienta – priorytet w pracy każdego fachowca

Projektując wnętrze przede wszystkim należy uwzględnić oczekiwania klienta. To on i jego potrzeby powinny być podczas realizowania zlecenia najważniejsze. Z bardzo prostego powodu: bo to klient będzie docelowym użytkownikiem projektowanego wnętrza i to on ma się w nim czuć swobodnie, naturalnie i bezpiecznie. Właśnie dlatego powierzył swoje marzenia i fundusze, aby otrzymać lokal zaprojektowany, wykończony i zaaranżowany dokładnie tak, jak o tym marzył.

Specjalista, który łączy wieloletnie doświadczenie z indywidualnym podejściem do każdego z klientów, decydujących się skorzystać z usług oferowanych przez jego pracownię, potrafi czasami dokonać cudów. Niewielkie pod względem powierzchni i z pozoru mało ustawne mieszkanie jest w stanie zmienić w funkcjonalne lokum wyróżniające się niepowtarzalną atmosferą współgrającą z osobowością mieszkańców. Warto sprawdzić dotychczasowe realizacje pracowni, aby zobaczyć jej możliwości na własne oczy.

Komunikacja jako podstawa udanego projektowania

Doświadczenie połączone z umiejętnością korzystania nowoczesnych programów komputerowych to podstawa w funkcjonowaniu nowoczesnej pracowni projektowej. Bardzo ważne jest też czytelnie i zrozumiałe przedstawienie klientowi wizji, jaką na postawie jego wstępnych pomysłów realizuje projektant, aby unikać ewentualnych niejasności i uzyskać maksymalny stopień satysfakcji klienta. Dlatego warto na każdym etapie prac dopytywać klienta o szczegóły, wyjaśniać na bieżąco wątpliwości, przedstawiać dostępne możliwości oraz uzgadniać wszelkie kwestie.

Z tego też powodu dobry projektant wnętrz, poza przygotowaniem teoretycznym i formalnym wykształceniem, powinien znać się na architekturze i budownictwie, a także móc pochwalić się znajomością aktualnych przepisów i podstaw materiałoznawstwa.

Nie bez znaczenia są też kompetencje interpersonalne, a przede wszystkim tak zwane umiejętności miękkie związane z komunikacją interpersonalną. Jest ona niezbędnym elementem satysfakcjonującej współpracy. Tylko taka pracownia jest w stanie zaoferować swoim klientom kompleksowe usługi na najwyższym poziomie. Tego właśnie w dzisiejszych czasach szuka wymagający klient. Projektowanie wnętrz nie jest przestrzenią na kompromisy. To przestrzeń do spełniania marzeń.