Jakie dokumenty są potrzebne do zawierania umów kredytowych?

Planując złożenie wniosku o pożyczkę gotówkową, warto wiedzieć, jakie dokumenty będą nam potrzebne. Komplet potrzebnych zaświadczeń złożonych razem z wnioskiem daje pewność, że załatwimy wszystko szybko i sprawnie. Przyśpieszy to czas oczekiwania na decyzję kredytową.

Dokumenty do banku

Starając się o kredyt w banku stacjonarnym, należy najpierw pobrać wniosek i go wypełnić. Niezbędny jest dowód osobisty, drugi dokument poświadczający tożsamość i zaświadczenie o dochodach. Niektóre banki oczekują również wpisu na zaświadczeniu o rodzaju i czasie umowy o pracę. Inne, zamiast zaświadczeń żądają PIT za ostatni rok. Emeryci i renciści powinni przygotować decyzję o świadczeniu lub odcinki od wypłaty. Przy większych kwotach konieczna może być zgoda współmałżonka, czy podpisy żyrantów. Banki, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów umożliwiają złożenie wniosku online. Wtedy dokumenty wysyła się pocztą lub kurierem. Bank sprawdza zdolność i historię kredytową każdego wnioskodawcy.

Instytucje pozabankowe

Parabanki nie wymagają aż tylu formalności. Dużą popularnością cieszą się pożyczki na dowód osobisty. Udziela ich wile firm, głównie przez Internet. Dowód osobisty potwierdza dane osobowe zgłoszone we wniosku. Warunkiem ubiegania się o pożyczkę w instytucji pozabankowej jest bycie osobą pełnoletnią, mającą obywatelstwo polskie. Zawierając umowę online, należy przygotować skan dowodu. Większość firm nie żąda zaświadczeń o dochodach, najczęściej wystarcza oświadczenie wnioskodawcy. Minimalne wymagania formalne wiążą się z większymi kosztami pożyczki. Wynika to z wysokiego ryzyka braku spłaty. Typowe koszty pożyczek w parabankach to opłata przygotowawcza, administracyjna i odsetki. Brak zaświadczeń nie oznacza, że parabank nie sprawdza historii kredytowej. W każdej firmie może to wyglądać inaczej.

Często wybór instytucji pożyczkowej uzależniony jest od możliwości przedłożenia potrzebnych dokumentów. W parabankach szanse na pożyczkę mają osoby, które uzyskują dochód z umów o dzieło, czy zlecenie. Jest to dla nich duże ułatwienie, gdyż banki nie akceptują tego rodzaju zarobków.