Nowoczesna kuchnia – o tych rzeczach nie możesz zapomnieć.

Nowoczesny dom to nie tylko innowacyjne technologie wykorzystywane do budowy i energooszczędne materiały. To także odpowiedni układ pomieszczeń i współczesna stylistyka. Widać to doskonale na przykładzie kuchni, które obecnie dalej są centrum domu, ale ich stylistyka, a także sposób urządzania znacznie zmieniają się.

(Zobacz również Z firmą czy bez? Ile można oszczędzić przy budowie domu systemem gospodarczym?Jak zatem urządzić nowoczesną kuchnię, tak aby była funkcjonalna oraz przytulna, tak aby czas spędzany w niej nie był jedynie przykrym obowiązkiem?

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Kuchnie coraz częściej są „otwierane” na inne pomieszczenia w strefie dziennej – na salon i jadalnię, co pozwala stworzyć jedno, duże pomieszczenie dla całej rodziny. Przykłady projektów domów z takimi kuchniami można znaleźć na stronie https://www.domoweklimaty.pl. Na stronie przedstawione są również domy z zamkniętym układem pomieszczeń, dla osób lubiących tradycyjne rozwiązania.

W otwartej kuchni bardzo często stosuje się tak zwaną wyspę, która jest jednocześnie blatem roboczym i miejscem do przechowywania (czasami na wyspie montowany jest zlewozmywak lub płyta grzewcza) oraz rozgraniczeniem między kuchnią a pomieszczeniami mieszkalnymi. Wyspa stanowi również ciekawą ozdobę, szczególnie jeśli blaty i meble mają charakter wysoce dekoracyjny.

Nowocześnie i z pomysłem

Nowoczesne wnętrza to także sprytne rozwiązania, które pozwalają na przechowywanie potrzebnych w kuchni przedmiotów. Urządzając kuchnie, warto zainwestować w meble przygotowywane na wymiar. Projektant przygotowujący kuchnie na wymiar stworzy meble, które pozwolą w odpowiedni sposób wykorzystać każdy skrawek wolnej przestrzeni. Jest to szczególnie istotne w małych kuchniach. W meblach warto zastosować nowoczesne systemy otwierania i cichego powolnego domyku. 

Nowoczesne stylistyka, czyli jaka?

Chcąc utrzymać kuchnię w nowoczesnym stylu, warto postawić na meble o minimalistycznej formie, jedno lub dwukolorowe. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie powierzchni wykończonych na wysoki połysk, które będą odbijały światło i są łatwe w czyszczeniu. Trzeba jednak pamiętać, że szybciej na nich widać zarysowania. Do takich mebli idealnie będą pasowały blaty kamienne lub drewniane, które również będą wykończone na wysoki połysk.