Tynkowanie ścian. Dobre zasady i praktyki fachowców

Tynkowanie ścian zewnętrznych to element finalny, od którego zależy wygląd naszego domu. Zatrudniając tynkarza, który zna dobre praktyki budowlane i dba o swoje sprzęty, zyskamy pewność, że nasza elewacja będzie trwała, solidna i estetyczna.

Jeżeli planujemy tynkowanie nowo wybudowanego domu, powinniśmy odczekać około 3-6 miesięcy od czasu postawienia stanu surowego. Jest to czas potrzebny na to, aby mury mogły osiąść w glebie i odpowiednio skurczyć się pod wpływem wiązania kleju.

Zakres obowiązków tynkarza

Tynkowanie ścian to nie jedyna czynność, jaką zajmuje się tynkarz. W zakresie jego usług znajdują się również, m.in.: analizowanie rysunków i planów robót tynkarskich, przygotowywanie podłoża i zapraw do tynkowania oraz obsługa i naprawa maszyn tynkarskich. Zatrudniając profesjonalnego tynkarza, możemy też liczyć na to, że zajmie się on naprawą i konserwacją różnego rodzaju tynków. Poszukując firmy, której zlecimy usługi tynkarskie w naszym domu, mieszkaniu czy garażu, decydujmy się na wykonawców mających nieposzlakowaną opinię wśród dotychczasowych klientów. Nie bez znaczenia jest także doświadczenie, wiedza z zakresu budownictwa i kwalifikacje, dzięki którym fachowcy samodzielnie zadbają o organizację swojego stanowiska pracy według obowiązujących zasad BHP i ochrony przeciwpożarowej.

Najważniejsze zasady dobrego tynkarza

Poza technicznymi i praktycznymi umiejętnościami, takimi jak tynkowanie i gipsowanie ścian, tynkarz powinien być także teoretycznie obeznany w tematyce składników tynkarskich, np. kruszyw, wapna, barwników i cementu oraz doboru kolorów i rodzajów zapraw do specyfiki budynku. Ważną zasadą dobrego tynkarza jest także dostosowywanie terminów wykonywania zleceń do warunków atmosferycznych. Optymalny czas na tynkowanie ścian to temperatura od 5 do 25 stopni Celsjusza. Nałożenie zaprawy na ściany przy niższych temperaturach może skutkować przemrożeniem, przebarwieniami i nierównym wysychaniem tynku. Wyższe temperatury powodują, że masa tynkarska szybko przylega do pacy i nierównomiernie rozprowadza się na ścianach. Nie bez znaczenia jest także kwestia zachowania czystości na placu budowy. Zabrudzenia z wody, pojemników i narzędzi mogą dostawać się do zaprawy tynkarskiej i będą widoczne po wyschnięciu masy na elewacji.