Bezpieczne okno dla kota. Jak je zabezpieczyć?

Kot i otwarte albo uchylone okno nie zawsze są dobrym połączeniem. O czym powinniśmy pamiętać wtedy, gdy chcemy zabezpieczyć swojego pupila przed niebezpieczeństwem?

Gdy pogoda zaczyna dopisywać, koty na co dzień mieszkające w domu i niewychodzące coraz częściej zaczynają zbliżać się do okien, aby poczuć świeże powietrze i różne nęcące zapachy. Powinniśmy jednak wtedy zachować szczególną ostrożność, ponieważ nasza nieuwaga może spowodować, że zwierzę dozna poważnego urazu, a nawet śmierci.

Zabezpiecz okno siatką

Jeśli chcemy mieć pewność, że okno będzie odpowiednio zabezpieczone przed zwierzęciem, powinniśmy zabezpieczyć je siatką stalową albo plastikową. Siatka powinna być odpowiednio sztywna i powinna mieć mniejsze oczka, a także powinna być mocno przymocowana do ramy okiennej. Dzięki temu okno będzie można otworzyć, ale jednocześnie zabezpieczamy wtedy kota przed wychodzeniem na zewnątrz. Możemy otworzyć je nawet na oścież bez ryzyka, że zwierzę będzie mogło wyjść na parapet i zeskoczyć z niego. Pamiętajmy o tym, że koty nie zawsze spadają bezpiecznie na cztery łapy!

Uwaga na uchylone okna!

Szczególne zagrożenie dla kota stanowi uchylone okno – zwierzę może próbować wyskoczyć wtedy na zewnątrz i zawisnąć na oknie. Niestety, taki skok może zakończyć się tragicznie, ponieważ zwierzę, szamocząc się, zaczyna opadać coraz niżej, a ostra rama okna prowadzi wtedy do uszkodzeń narządów wewnętrznych. Aby zabezpieczyć się przed tym niebezpieczeństwem, powinniśmy zamykać uchylone okna, gdy nie ma nas w domu. Możemy też zakupić specjalne kratki, które montowane są przy brzegu okna.

Bezpieczne okno także dla domowników

Oczywiście, nie zapominajmy też o tym, że bezpieczne okna są dobrym wyborem nie tylko dla zwierząt, ale również dla domowników, szczególnie dla dzieci, które mogą próbować wchodzić na parapety, wychylać się z okien. Zabezpieczenie ich siatkami oraz kratami pozwala na zmniejszenie ryzyka upadków z okna przez małe dzieci. Gęsto tkana siatka zabezpieczy też przed wlatywaniem do wnętrza owadów – much, komarów, os, pszczół.