Mały balkon wielką oazą relaksu

Nawet na tym o powierzchni dwóch metrów kwadratowych możesz w pełni się zrelaksować. Sprawdź, jak najlepiej go urządzić.

Prywatna dżungla

Nawet na małym balkonie można poczuć się jak w tropikach. Wystarczy, że otoczysz się roślinami. Tyloma, na ile pozwoli Ci miejsce. Jednak to, jakie dobierzesz, powinno być uzależnione od strony, z której masz balkon. Jeśli znajduje się on od południowej i cały dzień jest skąpany w słońcu, możesz zdecydować się na pelargonię, bratka, fuksję, hortensję, lawendę, nasturcję. Cień lubią za to bluszcz i iglaki, np. cisy, ale też hortensja i fuksja. Dla spotęgowania uczucia egzotyki, umieść je w wiklinowych lub drewnianych donicach albo całkiem białych czy stalowych, jeśli wolisz sterylny wystrój i wnętrza.

Dodatki gwarantujące relaks

Masz ekstremalnie mały balkon i miejsce jedynie na stołki lub mikro krzesła? Spokojnie, są inne sposoby, aby nadać mu odprężający wygląd. Idealne będą lampki LED lub cotton ballsy, w jednym kolorze lub wielobarwne, porozwieszane wzdłuż balustrady. Cotton ballsy są też najlepszym wyjściem, gdy masz zabudowany balkon, bo nie nagrzewają się tak szybko i nie sprawią, że w upalny dzień będziesz czuć się jak w szklarni. Możesz zdecydować się również na lampki solarne na balkonie, zwłaszcza jeśli chcesz żyć bardziej eko.

Najlepsze meble na balkon

To tak naprawdę one nadadzą mu charakter. Jeśli masz odrobinę większy balkon, nie bój się wybrać bardziej oryginalnych mebli. Jeśli marzysz o całkowitym relaksie, pomyśl o kuli podwieszanej na suficie, w której możesz odpłynąć po całym dniu pracy. To dobra opcja zwłaszcza do balkonów lub tarasów na parterze. Jeśli lubisz styl rustykalny, zamiast klasycznych krzeseł wybierz skrzynie do siedzenia i stolik z bielonego drewna. Pamiętaj, że drewno czy wiklina są mniej odporne na wilgoć czy zimno niż plastik. Zimą należy je więc chować do środka, chyba że są specjalnie zaimpregnowane.

Porządek otoczenia i umysłu

Pamiętaj, że aby odprężyć całkowicie głowę i szybko się zrelaksować, Twój balkon powinien być idealnie uporządkowany. Ozdoby są jak najbardziej pożądane, ale raczej w rytmie minimalizmu, niż układania miliona świeczek, zdjęć czy innych ozdób na parapecie. Pamiętaj też o regularnym sprzątaniu, myciu i konserwowaniu mebli, aby posłużyły Ci na dłużej niż jeden sezon. Nie wypieraj się brakiem czasu. Sprzątanie mieszkania w Szczecinie, w tym balkonu, można zamówić na niewielkie pieniądze nawet z jednodniowym wyprzedzeniem, przez nowoczesne portale, w których znajdziesz wiele ofert pomocy domowych.

Podłoga jest ważna

Nawet w przypadku bardzo małego balkonu, warto poświęcić trochę czasu, aby jak najlepiej ją dobrać. Nieciekawych kafelków w chłodnym, nieprzyjaznym kolorze nie uratuje nawet najlepsza aranżacja balkonu. Najbardziej praktyczne będą płyty gresowe, które są najłatwiejsze w utrzymaniu. W sklepach wnętrzarskich są już dostępne nawet takie imitujące drewno. To prawdziwe nie jest najlepszym pomysłem do otwartego i nieogrzewanego balkonu, bo łatwo może chłonąć wilgoć, ciemnieć i się rozchodzić. Latem, zwłaszcza na małym balkonie, na którym nie ma miejsca na kwiaty, możesz pomyśleć o macie imitującej sztuczną trawę. Na szczęście jest niedroga, bo to raczej „jednosezonówka”, którą w kolejne lato dobrze byłoby wymienić.