Nadmierne pocenie się – przyczyny, objawy, co może pomóc?

Przyczyny nadmiernego pocenia się mogą być związane nie tylko z wysiłkiem, stresem czy wysoką temperaturą, ale również z chorobami, np. układu nerwowego lub ogólnoustrojowymi. Pocenie się doprowadza do pojawienia się przykrego zapachu skóry, przez co m.in. człowiek zaczyna ograniczać kontakty z innymi ludźmi.

Pocenie się pod pachami, ale też pocenie nóg czy stóp to naturalny sposób organizmu na schłodzenie się, dzięki czemu nie przegrzewa się. Człowiek zazwyczaj poci się, gdy na dworze jest wysoka temperatura, po wysiłku fizycznym albo przy silnym stresie. Gdy wydziela się nadmierna ilość potu, stan ten nazywa się nadpotliwością.

Nadpotliwość – przyczyny i objawy nadmiernego pocenia się

Skutecznym sposobem na radzenie sobie z nadpotliwością jest antyperspirant, np. Ziaja bloker. Jednak aby skutecznie pozbyć się objawów, warto zwrócić uwagę na przyczyny tego stanu oraz rodzaje nadpotliwości. Można wyróżnić:

  •      nadpotliwość pierwotną, która ma podłoże genetyczne – układ nerwowy nadmiernie stymuluje gruczoły potowe, a to powoduje wzmożone wydzielanie potu na całym ciele; takie pocenie się jest niezależne od czynników atmosferycznych, a przyczyną jest głównie czynnik emocjonalny,
  •      nadpotliwość wtórną, która pojawia się jako następstwo lub powikłanie innej choroby, a to oznacza, że może wskazywać na infekcje wirusowe i bakteryjne, cukrzycę, nadczynność tarczycy, gruźlicę, niektóre choroby nowotworowe oraz na schorzenia ośrodkowego układu nerwowego i nerwów obwodowych.

Poceniu się mogą towarzyszyć inne objawy. Zalicza się do nich nieprzyjemny zapach skóry, gdyż w wilgotnym środowisku, a przeważnie w okolicy fałdów skórnych, dochodzi do namnażania się bakterii. W takich warunkach łatwo rozwijają się również zmiany grzybicze. Jeśli potliwość wskazuje na inną chorobę, mogą się też pojawić objawy, które będą wskazywały na ten konkretny stan.

Leczenie nadpotliwości – sposoby na pocenie się

Najpopularniejszym sposobem na nadmierne pocenie się jest silny antyperspirant. W aptekach można również spotkać blokery potu, które zawierają większą ilość substancji blokujących wydzielanie potu. Należy nosić ubrania wykonane z przewiewnych materiałów. Warto również zrezygnować z ostrych potraw oraz nie przejadać się. Niekiedy pomaga regularne picie naparu z szałwii. Do innych sposobów zalicza się:

  •      botoks – toksyna jest wstrzykiwana w pachy, hamuje funkcjonowanie w danym obszarze gruczołów potowych,
  •      zabieg laserowy – jest to trwałe zniszczenie gruczołów potowych,
  •      jonoforeza – pomaga na pocenie się stóp i dłoni,
  •      zażywanie leków doustnych na receptę – mają wiele skutków ubocznych, dlatego są rzadko stosowane.