3 wakacyjne przypadłości. Jak się przygotować na letnie problemy naszych dzieci

Wakacje to czas beztroski, radosnego biegania po polach, wycieczek i kąpieli w jeziorze. Dla naszych pociech to zdecydowanie najprzyjemniejszy okres w całym roku. I dla nas też. Nareszcie jedziemy na długo wyczekiwany urlop, by wylegiwać się pod drzewem. Niestety – licho nie śpi. Nawet latem przydarzają nam się nieprzyjemne sytuacje i problemy zdrowotne. Dotyczy to szczególnie naszych pociech, które są bardziej podatne na infekcje i mniej ostrożne. Jakie dolegliwości najczęściej atakują w czasie wakacji i jak się na nie przygotować? Sprawdzamy.

Zatrucia i biegunki

Jednym z częstszych problemów, które dotykają nasze dzieci latem, są zatrucia. Wynika to najczęściej z dużej nieostrożności malców. Brudne ręce w połączeniu z nieumytymi dokładnie owocami? Nieszczęście gotowe. Pojawiają się biegunki, wymioty, ból brzucha. A młodemu człowiekowi grozi odwodnienie. To szczególnie niebezpieczne właśnie latem. Problemy żołądkowo-jelitowe w połączeniu z gorącym powietrzem mogą skończyć się fatalnie. Jeśli więc zauważymy, że nasza pociecha skarży się na problemy z brzuchem, a do tego niepokojąco często odwiedza toaletę, zaserwujmy jej elektrolity. Zawartość niewielkiej saszetki wsypujemy do szklanki, mieszamy z wodą i podajemy dziecku. Taki napój pomoże zapobiec odwodnieniu i sprawi, że maluch szybciej odzyska siły.

Uszne dolegliwości

Latem często zdarzają się też różnego rodzaju infekcje. Najczęściej pojawia się ból ucha u dziecka, który bywa spowodowany wodą dostającą się do przewodu słuchowego. To tak zwane ucho pływaka wywołane częstym moczeniem uchu w wodzie. A w wakacje takie zjawisko jest niezwykle powszechne. U dziecka zaczyna się ból ucha, swędzenie, uczucie zatkania, a nawet gorączka. W takiej sytuacji należy podać krople z antybiotykiem. Udajmy się do lekarza, który postawi stosowną diagnozę. W naszej wakacyjnej apteczce powinien się znaleźć spray też przeciwbólowy, który pomoże uporać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami i zmniejszy dyskomfort przy bólu lub uczuciu zatkania ucha.

Otarcia, skaleczenia, ranki

Dzieciaki uwielbiają harce i przygody na świeżym powietrzu. O ile zwykle są przyjemne i bezpieczne, o tyle czasem mogą się skończyć różnego rodzaju kontuzjami, otarciami i ranami. W apteczce, którą zabieramy na urlop, powinniśmy mieć zestaw plasterków, bandaż i maść lub spray przeciwzapalny, które zapobiegnie wdaniu się zakażenia. Otarcia i ranki spryskujemy stosownym preparatem i zaklejamy oddychającym plasterkiem. Opatrunek zmieniamy regularnie. Po kilku dniach problem powinien zniknąć.