Bakterie do oczyszczalni: jak pomagają uniknąć „cuchnących” problemów?

Aktywatory i bakterie do szamb to produkty, które powinny naleźć się na wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego, które posiada przydomową oczyszczalnię ścieków. Wielu posiadaczy takiego systemu kanalizacyjnego błędne zakłada, że jest on w stu procentach samowystarczalny i nie wymaga doglądania, ani też zasilania odpowiednimi eko-produktami. Bakterie do szam, np. tabletki ekologiczne do szamba, mogą jednak zmniejszyć ryzyko „cuchnących” awarii…

Bakterie do szamb: by ścieki oczyszczały się, a szambo nie wybijało…

Biopreparaty do szamb (https://aktywatory.pl/22-biopreparaty-i-aktywatory) znane są czasami jako aktywatory. To specjalnie przygotowane szczepy bakterii w przystępnej do dozowania formie. Często ich formuła wzbogacona jest w witaminy oraz enzymy, które przyspieszają rozkład martwej materii. Jak podaje serwis aktywatory.pl, rola takich starterów jest nieoceniona, są niezbędne do rozruchu przydomowej oczyszczalni ścieków oraz okresowo, do utrzymania jej wysokiej efektywności.

Co jeśli bakterie do oczyszczalni nie są przez nas regularnie stosowane? Ścieki nie oczyszczają się z zanieczyszczeń stałych z wystarczającą efektywnością, przez co materia osadza się na dnie szamba, a jego pojemność niebezpiecznie maleje. Z czasem szambo może po prostu wybijać, ścieki mogą się cofać, a problem będzie dotkliwy dla domowników. Efektem takich zaniedbań jest konieczność odpompowania osadów – a to usługa dość kosztowna… Dlatego też bakterie do szamb, czy to proszek do szamba, tabletki czy biopreparaty do szamb w płynie, zawsze warte są regularnego dozowania.

Jak stosować bakterie do oczyszczalni? Dlaczego to najlepszy sposób na odory?

Bakterie do szamb stosuje się zgodnie z zaleceniami producenta, znajdziecie je np. na aktywatory.pl. Nie jest to trudne, wystarczy trzymać się dawek, jakie podawane są na opakowaniu – zwykle chemia do szamba podawana jest w zależności od pojemności zbiornika. Jeśli to tabletki ekologiczne do szamba, wystarczy wrzucić jedną lub dwie kapsułki do muszli klozetowej (można też bezpośrednio przez właz szamba, ale dozowanie przez WC pozwala utrzymać w dobrym stanie także rury kanalizacyjne).

Fot. Bakterie do oczyszczalni – nowa formuła od BIOTAB MAX

Proszek do szam i biopreparaty do szamba w płynie trzeba już odmierzać ilościowo lub wagowo, to nieco więcej zachodu, ale produkty te są równie skuteczne i to kwestia wyboru, jaki środek do szamba odpowiada nam najbardziej.

W tytule wspomnieliśmy celowo „cuchnący problem”. To zabieg celowy – z aktywatory.pl dowiadujemy się bowiem, że bakterie do oczyszczalni efektywnie usuwają złogi tłuszczowe oraz kożuchy tłuszczowe, które pływają na zwierciadle ścieków i są głównym źródłem odorów. Ekologiczne bakterie do szamb zapobiegają także rozwojowi chorobotwórczych szczepów innych rodzajów bakterii w zbiorniku, jak również eliminują rozwój cyst i pasożytów.

Fot. Aktywatory i bakterie do oczyszczalni od NEOBAC

Gdzie kupić bakterie do szamba?

Polecamy zakupy online, głównie ze względu na dobre ceny i duży wybór. W Polsce jednym z największych dostawców jest sklep internetowy aktywatory.pl, gdzie kupicie zarówno startery, jak i bakterie do szamb. Warto zaglądać od czasu do czasu po ciekawe nowości, promocje i sezonowe rabaty.