Badanie jakości powietrza – czym jest i komu je zlecić

O badaniach jakości powietrza i konsekwencjach, które mogą wynikać z zaniedbywania tego stanu rzeczy w ostatnich latach mówimy coraz częściej. W naszych pomieszczeniach pracy i życia stwarzamy bowiem idealne warunki do rozwoju grzybów, bakterii, a także wirusów, które doprowadzają nie tylko do obniżenia naszej koncentracji i efektywności, ale również do poważnych chorób układu oddechowego. Aby temu zapobiec konieczne są regularne kontrole, czyszczenie, a także dezynfekcja układów wentylacyjnych. Na czym to wszystko polega i komu zlecić wykonanie tych usług? Przeczytajcie ten artykuł, by się tego dowiedzieć!

Badanie jakości powietrza – dlaczego warto je wykonywać?

O badaniu jakości powietrza najczęściej słyszymy w kontekście obiektów, w których przebywają osoby o obniżonej odporności, czyli mamy tutaj na myśli przede wszystkim placówki medycznych. W takich obiektach kontakt z bakteriami, grzybami czy wirusami może być tragiczny w skutkach. Z tego względu przeprowadza się tam regularnie dezynfekcje powierzchni płaskich, ale również wentylacji, by uniknąć wszelkiego zagrożenia.

Nie są to jednak jedyne obiekty, w których badanie jakości powietrza jest obecnie normą. Równie istotne jest ono w przypadku laboratoriów medycznych, gdzie wspomniane wyżej patogeny mogłyby doprowadzić do zafałszowania wyników badań. Konieczne jest więc, by dla wiarygodności badań, zarówno miejsce poboru próbki, jak i jej przebadania, było sterylnie czyste.

O jakość powietrza dbają również twórcy zaawansowanej elektroniki. Tutaj, podobnie jak w przypadku laboratoriów, drobne cząsteczki kurzu i innych zanieczyszczeń muszą być w pełni wyeliminowane, by móc przeprowadzać badaniach w sterylnych warunkach. Jest to też również powód noszenia specjalistycznych kombinezonów ochronnych.

Jednak również nasze biura, zakłady produkcyjne czy nawet domu mogą być miejscami, które zagrażają naszemu zdrowiu. Wiele badań wskazuje na to, że powietrze w zamkniętych obiektach często jest nawet pięciokrotnie bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz. Dbając o jakość powietrze możemy zmniejszyć problemy zdrowotne związane z wydajnością, koncentracją, łzawieniem oczu, alergiami czy chorobami płuc. Warto zlecać takie badanie profesjonalnym firmom, zwłaszcza jeśli nasi pracownicy lub domownicy skarżą się na problemy z układem oddechowym lub niemiły zapach w obiekcie. Więcej informacji na stronie https://brawent.pl/badania-jakosci-powietrza-poznan/.

Metody badania jakości powietrza

Trudno nam sobie to wyobrazić, ale badanie jakości powietrza i trosko o to, by nie wdychać szkodliwych patogenów nie ma zbyt długiej historie. Dopiero w latach 30 zaczęto się interesować tym problemem i jest to oczywiście pokłosie wejścia do działań militarnych broni biologicznej. Obecnie takie badania stały się dla wielu branż standardem, ale znacznie więcej z nich powinno się nimi zainteresować. Na czym jednak takie badanie polega? Komu je zlecić?

Przede wszystkim warto wspomnieć, że jest to skomplikowana usługa, która powinna być przeprowadzona przez doświadczonych specjalistów, którzy będą ją w stanie wykonać w profesjonalny sposób. Jednocześnie niezbędny jest wysokiej klasy sprzęt, który umożliwi wykrycie zanieczyszczeń lub patogenów. W trakcie badania może być konieczne zastosowanie kilku z poniższych metod.

Jedną popularniejszych metod jest metoda mikroskopowa. Próbkę do badania pobiera się tutaj poprzez zaciągniecie go przez specjalne filtry membranowe. To, co w nich zostanie analizowane jest pod mikroskopem. Często materiał do badania zanieczyszczeń pobiera się równie za pomocą szkiełka z lepką substancją.

Jeśli chcemy sprawdzić żywe zanieczyszczenia warto skorzystać z pożywki umieszczonej na szkiełku, a uzyskaną w ten sposób próbkę namnożyć w odpowiednich warunkach i również przebadać pod mikroskopem.

Wykrywanie wirusów, endotoksyn, toksyn i alergenów

Wirusy, toksyny i alergeny występują w powietrzu w mniejszym stężeniu, więc ich pobranie jest znacznie bardziej skomplikowane. Konieczne jest więc pobranie o wiele większej próbki.

W przypadku wirusów niezbędne jest ponadto zastosowanie żywych komórek, które będą mogły być zaatakowane. Wirus będzie mógł się w nich rozmnożyć. Zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się ludzką tchawicę lub nerkę małpy.

Nie są to oczywiście wszystkie metody, które wykorzystywane są przez profesjonalne firmy. Jeśli jednak zdamy się na takich specjalistów jak firma Brawent, to na pewno możemy liczyć na rzetelne zbadanie jakości powietrze, a także na usunięcie z niego niebezpiecznych zanieczyszczeń poprzez czyszczenie i dezynfekcję wentylacji.