Co powinien zawierać welcome pack dla nowego pracownika?

Pierwszy dzień w nowej pracy można porównać do pierwszego dnia w nowej szkole. Nowemu pracownikowi, tak samo, jak uczniowi towarzyszą różne emocje – w tym stres i niepewność. Powszechnie wiadomo, że pierwsze wrażenie jest bardzo istotne i może wpłynąć na przyszłą współpracę. Aby umilić pracownikowi ten ważny dzień i zrobić na nim pozytywne wrażenie coraz więcej pracodawców decyduje się na przygotowanie tzw. welcome pack dla pracownika.

Welcome pack, czyli pakiet powitalny

Welcome pack to dosłownie tłumacząc pakiet powitalny, który jest wręczany nowemu pracownikowi pierwszego dnia pracy lub w dniu podpisania umowy. Czasami wysyłany jest pocztą bądź kurierem zanim jeszcze nowo zatrudniona osoba rozpocznie współpracę ze swym pracodawcą. Taki prezent jest miłym sposobem na powitanie nowego pracownika w zespole – stanowi uprzejmy gest w kierunku budowania pozytywnej relacji i jest formą podziękowania za rozpoczęcie nowej współpracy. Przemyślany zestaw upominkowy ułatwi pracownikowi oswojenie się z nowym obowiązkami. Pomoże również zrozumieć wartości i kulturę obowiązujące w firmie.

Aby uatrakcyjnić proces onboardingu, firmy coraz częściej prześcigają się w tworzeniu kreatywnych i spersonalizowanych zestawów powitalnych. Welcome pack może być także traktowany jako element promocji przedsiębiorstwa i zawierać gadżety reklamowe z logo firmy.

Co powinien zawierać welcome pack dla nowego pracownika?

Prezent powitalny powinien spełniać kilka funkcji. Przede wszystkim powinien być przydatny. Jeśli będą znajdować się w nim gadżety firmowe, które będą chętnie używane przez nowego pracownika, efektem ubocznym tej przydatności będzie reklama firmy. Taki zestaw powinien uwzględniać też specyfikę wykonywanych obowiązków – osoba zatrudniona powinna móc korzystać z tych przedmiotów na co dzień podczas pracy. Pakiet powitalny powinien również odzwierciedlać ducha zespołu, dzięki czemu świeżo przybyła osoba będzie mogła łatwiej wczuć się w nową rolę i zidentyfikować z marką pracodawcy.

Welcome pack powinien być dostosowany do firmy – jej kultury, filozofii i obyczajów, dlatego nie ma idealnego przepisu na stworzenie takiego boxa. Jego zawartość jest uzależniona od wiedzy i inwencji twórczej pracodawcy. Najczęściej zestawy powitalne zawierają:

  • przydatne przedmioty biurowe z logo firmy, np. długopisy reklamowe, ołówki, kalendarze i notesy
  • pendrive lub dysk zewnętrzny
  • powerbank
  • kubek z logo, hasłem firmy lub imieniem pracownika i nazwą objętego stanowiska
  • firmowy plecak, koszulkę lub bluzę
  • informator firmowy i list powitalny
  • słodycze, kawę lub herbatę
  • antystresy

Kreatywnie można podejść też i do sposobu zapakowania powitalnych boxów. W imię kultury zero waste można wykorzystać w tym celu torbę na zakupy czy lunch box. Wydawnictwo może użyć pudełka przypominającego książkę. Welcome box może przypominać też prezent urodzinowy z przyczepionym balonem napełnionym helem. Opakowanie może nawiązywać także do barw firmy.

Zalety pakietów powitalnych

Pakiety powitalne mają wiele zalet. Począwszy od uhonorowania nowego pracownika, który od początku może się poczuć mile widzianym członkiem zespołu, przez ułatwienie mu wdrożenia w nowe obowiązki dostarczając praktyczne i niezbędne narzędzia pracy i kończąc na przekazaniu najważniejszych wartości firmy w przyjemny sposób. Warto zatem zainwestować w skomponowanie idealnego dla firmy i pracownika pakietu powitalnego. Obecnie na rynku istnieje niejeden sklep z gadżetami, w którym można znaleźć gadżety reklamowe dla firm, stanowiące świetny element powitalnego prezentu dla nowego pracownika. Można też poszukać gotowych zestawów powitalnych. Pomysłów jest wiele.