Szybki przegląd basenów ogrodowych

Baseny ogrodowe wkopywane szybko zyskały w Polsce status bestsellera. Trudno się dziwić – produkty te zaskakują atrakcyjną ceną, dostępnością, nieproblematycznym montażem oraz trwałością. Modny basen przydomowy, pełen stylu ale i funkcjonalności, wymaga właściwego projektu oraz wykonania. Dziś omówimy dla was wybrane rodzaje basenów z bloczków ISO z pomysłem na piękną aranżację.

Basen ogrodowy: na czym opierać wybór?

Budowa basenu w ogrodzie powinna uwzględniać wiek i aktywności domowników, potencjał przestrzenny i aranżacyjny w samym ogrodzie, jak również dostępny budżet. Wybierając basen ogrodowy wkopywany lepiej nie kierować się wyłącznie zdjęciami online, gdyż trudno określić wówczas rzeczywiste wymiary basenu. Dobrze więc skontaktować się z wykonawcą basenów i doprecyzować wymiary, a następnie odnieść to to planu lub mapy terenu. Warto w tym miejscu zarekomendować doświadczoną firmę Starpool-Unipool.pl z Konina.

Basen ogrodowy: wariant dla dzieci

Jeśli celujemy w niewielki basen, który będzie przeznaczony do pluskania się dla mniejszych użytkowników, warto przemyśleć niewielką nieckę basenową. Małe baseny przydomowe mają olbrzymi potencjał aranżacyjny, pięknie można je ulokować w ogrodowym krajobrazie i odpowiednio udekorować otoczenie. Warto pomyśleć też nad zadaszeniem, by w kulminacyjnym punkcie dnia, dzieci nie były narażone na szkodliwe promieniowanie. Małe przydomowe baseny na planie koła lub prostokąta są też optymalne cenowo i nie stanowią tak wielkiego wyzwania podczas realizacji projektu. Wykonawcy basenów chwalą tego typu realizacje, gdyż nie wymagają trudnych prac montażowych i ziemnych, a zaskakująco wiele oferują wszystkim domownikom w okresie letnim. Doskonała alternatywa dla basenów dmuchanych lub żywicowych.

Basen ogrodowy: wariant dla rodziny i aktywnych

Jeśli szukamy czegoś z większym potencjałem, co pozwoli już nie tylko schłodzić się w wolne dni, ale także skorzystać z aktywności w wodzie, warto wybierać niecki basenowe o długości 6 – 8 m oraz szerokości 3 – 5 m. To już spora inwestycja, które stanowi ważną część przydomowego krajobrazu. Basen jest mocno wyeksponowany i wymaga zaplanowania całego otoczenia pod rekreację. Baseny wkopywane tego typu posiadają dodatkowo schodki, które mogą służyć również jako ławeczki, wszystko w jednym, estetycznym elemencie. Przy średniej głębokości 1,5 m swobodnie można tutaj pływać, uprawiać sporty wodne i imprezować niczym w amerykańskich produkcjach filmowych.

Basen ogrodowy z bloczków ISO

Budowa basenu ogrodowego w solidnej i trwałej technologii uwzględnia wykorzystanie tzw. bloczków ISO. Zakładanie basenów tego typu przewiduje stworzenie płyty betonowej dennej wraz z zbrojeniem i betonem oraz ścianami z bloków styropianowych ISO. Tak stworzona konstrukcja zapewnia trwałe użytkowanie basenu przydomowego przez długie lata, a zastosowanie folii basenowej o grubości 1,5 mm daje dodatkowe zabezpieczenie oraz akcent dekoracyjny.