Co warto wiedzieć o nasturcji?

Co warto wiedzieć o nasturcji?

Nasturcja przywołuje na myśl gorące uczucie oraz życzliwość. Pnąca roślina często stanowi ozdobę balkonów oraz tarasów. Wywodzi się z Ameryki Południowej, jednak cieszy się ogromną popularnością również w Europie. Nie jest trudna w uprawie, o ile tylko została posadzona w sprzyjającym otoczeniu. Na specjalną uwagę zasługują również właściwości prozdrowotne.

Jak uprawiać nasturcję?

Nasturcja właściwości zachęcają do spożywania rośliny pod różnymi postaciami. Bez trudu można zakupić gotową przyprawę, jednak mnóstwo osób decyduje się na samodzielną uprawę. Opisywany kwiat powinien zostać zasiany w połowie kwietnia. Bardzo ważne jest to, aby nie narażać go na przymrozki. Trzeba wiedzieć, że nie lubi on przesadzania!

Nasturcja najlepiej rozwija się w suchym i nasłonecznionym miejscu. Nadmiar wilgoci może okazać się dla niej zabójczy. Nie należy nawozić rośliny. W przypadku szkodników lub grzybów konieczne jest stosowanie profesjonalnych środków. Można również wypróbować domowe metody, jednak nie zawsze okazują się one wystarczające.

Jak spożywać nasturcję jadalną?

Nasturcja jadalna to rewelacyjny dodatek do sałatek, deserów, a nawet potraw mięsnych! Warto wiedzieć, że każda część rośliny nadaje się do spożycia. Wygodną opcją jest korzystanie z przyprawy, którą można dodać do potraw bez dużego wysiłku. Trzeba zaznaczyć, że pożądane efekty prozdrowotne można zaobserwować jedynie w przypadku systematyczności.

Nasturcja właściwości sprawiają, że można przygotować z niej napar, herbatę czy nalewkę. Roślina pozytywnie oddziałuje na ludzki organizm, jednak nie sprawdzi się w każdym przypadku. Nie powinna być ona podawana dzieciom czy osobom borykającym się z wrzodami żołądka.

Jakie są właściwości nasturcji?

Nasturcja działa leczniczo, więc jest niezastąpiona podczas przeziębienia lub grypy. Sok z wyciągiem omawianej rośliny jest rekomendowany w przypadku opryszczki czy liszaju. Wysoka zawartość witaminy C ma znaczenie dla osób ze zmianami skórnymi.

Nasturcja jadalna jest chętnie wybierana przez tych, którzy zmagają się z chorobami układu oddechowego oraz moczowego. Stosowana od zewnątrz może pomóc na łupież lub łojotok. Związki odżywcze zawarte w składzie dobroczynnie działają na włosy.