Rehabilitacja: Kiedy rozpocząć terapię po urazie lub operacji?

Ból kręgosłupa szyjnego, zerwanie wiązadła w kolanie albo ból kolana – przyczyn, z powodu których może być potrzebna rehabilitacja, jest wiele i mogą być różnego rodzaju. Z zasady jednak nie wolno z nią czekać do ostatniej chwili – zbyt późno rozpoczęta rehabilitacja po urazie lub operacji może nie przynieść już zadowalających efektów.

W przypadku większości urazów można podjąć rehabilitację – skuteczny proces regenerowania tkanek. Są oczywiście przypadki, czyli tzw. sytuacje wyjątkowe, w których nie można rozpocząć rehabilitacji, jednak wtedy powie o tym lekarz.

Rehabilitacja rozpoczęta jak najwcześniej daje najlepsze efekty!

Jeśli rehabilitacja (np. zabiegi fizjoterapeutyczne albo ćwiczenia na kolana) zostanie rozpoczęta w odpowiednim czasie, to będzie ona przeciwdziałać powikłaniom i skutkom ubocznym leczenia oraz stwarzać odpowiednie warunki do odbudowy organizmu. Ponadto, dzięki wcześnie rozpoczętej terapii, będzie możliwy szybszy powrót do społecznego funkcjonowania. W tak zorganizowanym powrocie do odzyskania sił ważne znaczenie ma nie tylko fizjoterapia, ale również chodzenie na zabiegi typu masaż – bardzo dobrze w wielu przypadkach sprawdza się np. masaż kręgosłupa, który m.in. rozluźnia tkanki. Rehabilitacja poprawia stan mięśni, które poprzez uraz były wyłączone z działania, co bardzo szybko spowodowało spadek siły i wytrzymałości, a także utratę ich funkcji.

Aby terapia była jeszcze bardziej skuteczna, można wykonywać ją z użyciem odpowiednich przyrządów rehabilitacyjnych, które dostępne są np. na stronie internetowej sklepu Ortopedio. Warto podkreślić, że tylko właściwie dobrany sprzęt rehabilitacyjny pozwala szybciej wrócić do pełni sił.

Rehabilitacja po urazie lub operacji – na co należy zwrócić uwagę?

Podczas rehabilitacji czy fizjoterapii należy uwzględnić wszystkie dysfunkcje, które są związane z przebytym urazem oraz wziąć pod uwagę jego leczenie. Należy też zastanowić się nad konsekwencjami unieruchomienia. Podczas takiego zabiegu czy też masażu rehabilitant oddziałuje nie tylko na funkcjonowanie fizyczne pacjenta, ale również na jego zdrowie psychiczne. Rehabilitacja to proces złożony i wielokierunkowy, w którym wykorzystywane są elementy:

  •      kinezyterapii,
  •      psychoterapii,
  •      fizykoterapii,
  •      terapii zajęciowej,
  •      zaopatrzenia rehabilitacyjnego.

Rehabilitacja, np. kręgosłupa albo kolan, powinna być prowadzona regularnie, ponieważ tylko wtedy zapewnia szybki powrót do zdrowia.