Czy leczenie zębów w ciąży jest bezpieczne?

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Jest to przede wszystkim okres trudny ze zdrowotnego punktu widzenia, w związku z czym trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Czasem można spotkać się z opinią, że leczenie zębów w czasie ciąży nie jest bezpiecznym rozwiązaniem. Przeczytaj tekst, by poznać odpowiedź.

Leczenie zębów w ciąży – o czym trzeba pamiętać?

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: „Czy można leczyć zęby w ciąży?” nie jest możliwe. Taki stan rzeczy wynika stąd, że zalecenia mogą różnić się w zależności od rodzaju zabiegu oraz miesiąca (trymestru) ciąży. Przyszła matka powinna, jeszcze przed udaniem się do gabinetu stomatologicznego, pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Są one następujące:

  • sytuacje, w których zalecane jest znieczulenie oraz zatrucie zęba w czasie ciąży,
  • leczenie kanałowe powinno być ostatecznością,
  • nie wszystkie leki można stosować na bolący ząb podczas ciąży,
  • prześwietlenie RTG zęba należy wykonywać ze szczególną ostrożnością.

Sytuacje, w których zalecane jest znieczulenie oraz zatrucie zęba w czasie ciąży

Na szczęście, możliwe jest znieczulenie lub zatrucie zęba u kobiety ciężarnej. Trzeba jednak poinformować o tym dentystę, który dobierze odpowiedni preparat. Zazwyczaj w takich sytuacjach stosuje się znieczulenie, które ma w swoim składzie artykainę.

 

Leczenie kanałowe powinno być ostatecznością

Leczenie kanałowe w czasie ciąży należy wykonywać jedynie wówczas, gdy istnieje ryzyko pogłębienia stanu zapalnego. Nawet w takiej sytuacji preferuje się przeprowadzenie leczenia kanałowego w 1. trymestrze lub przełożenie zabiegu na okres po urodzeniu dziecka.

Nie wszystkie leki można stosować na bolący ząb podczas ciąży

Podczas ciąży konieczne jest rozważne aplikowanie leków przeciwbólowych. Do popularnych medykamentów, które nie zagrażają życiu i zdrowiu dziecka, należy np. paracetamol. Mimo wszystko, warto jeszcze przed aplikowaniem jakiegokolwiek leku (nawet reklamowanego jako przeznaczony dla ciężarnych kobiet!) skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

W sytuacjach nagłych tzn. gdy szybka konsultacja z lekarzem nie jest możliwa, warto skorzystać z takich domowych sposobów jak na przykład:

  • zimne okłady (lód zawinięty w kompres żelowy),
  • zioła lecznicze (np. szałwia, rumianek).

 

Trzeba przy tym pamiętać, że leki, zioła czy kompresy to jedynie środek zaradczy, który nie rozwiązuje problemu.

Prześwietlenie RTG zęba należy wykonywać ze szczególną ostrożnością

Powszechnie przyjmuje się, że promieniowanie RTG może doprowadzić do uszkodzenia płodu. Zastosowanie RTG u pacjentki w ciąży jest wprawdzie możliwe, ale trzeba pamiętać o szczególnych środkach ostrożności. Zalicza się do nich m.in. stosowanie fartucha ochronnego na brzuch kobiety poddanej leczeniu zęba.

Z drugiej jednak strony w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych stosuje się ulepszone aparaty RTG, które cechują się niskim poziomem emisji promieniowania. W takiej sytuacji promieniowanie nie powinno zaszkodzić kobiecie w ciąży.

Leczenie zębów w ciąży – podsumowanie

Jak widać, leczenie zębów w ciąży generalnie jest możliwe. Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie środków farmakologicznych czy prześwietlenia powinno być ostatecznością, a wszelkie poważniejsze zabiegi lepiej przeprowadzać jeszcze przed zajściem w ciążę lub przynajmniej kilka tygodni po urodzeniu dziecka. Z drugiej strony zabieg stomatologiczny w okresie ciąży może okazać się konieczny. Jest tak, ponieważ zapalenie dziąseł, które może wówczas się pojawić, to znaczące ryzyko przedwczesnego porodu.

Pewne jest jedno: przed jakimkolwiek zabiegiem należy koniecznie poinformować stomatologa o stopniu zaawansowania ciąży. Profesjonalny stomatolog na warszawskim Bemowie dobierze wówczas odpowiednie metody działania.

 

Tekst sponsorowany: Dentysta na warszawskim Bemowie – https://www.dentsm.pl