Co to jest faktura marża?

W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się faktura marża – co trzeba wiedzieć wyjaśnimy w tym artykule. Większości osób przynajmniej raz w życiu zdarzyło się kupić przez serwis aukcyjny telefon komórkowy lub samochód używany w komisie.

Czym jest faktura marża?

W takich sytuacjach można mieć styczność z fakturą VAT marża, czyli specjalnym dokumentem, jeśli chodzi o procedurę rozliczania podatku. W tym artykule wyjaśnimy, kiedy sprzedawca może wystawić tego typu fakturę, a także podpowiemy jakie są jej cechy szczególne. Warto również dokładnie wyjaśnić, czym jest marża w podatku VAT. Jest to różnica między kwotą należności, którą nabywca usług lub towarów powinien zapłacić, a ceną nabycia. Jednocześnie warto pamiętać, że różnica jest pomniejszona o kwotę podatku. Oznacza to, że jedynie od marży jest odprowadzany podatek VAT przez sprzedawcę, który sprzedaje usługę lub towar. W takim przypadku nie może on odliczyć VAT z faktury zakupu.

Korzystna forma dla sprzedawców

Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że jest to bardzo korzystna forma dla sprzedawców. Jeśli weźmiemy pod uwagę zasady ogólne to podatek VAT naliczany jest oczywiście od całkowitej wartości sprzedanych produktów lub usług. Przy fakturze VAT marża opodatkowana jest jedynie prowizja pobierana przez sprzedawcę. Dzięki temu niższą kwotę podatku VAT musi odprowadzić sprzedawca do urzędu skarbowego. Należy pamiętać, że zasady wyjaśniające jak działa Faktura marża – co trzeba wiedzieć, zostały zapisane w ustawie o VAT.

Kogo dotyczy faktura VAT marża?

Warto podkreślić, że faktura VAT marża dotyczy podatników, którzy dokonują dostaw dzieł sztuki, dokonują dostaw towarów używanych, dokonują dostaw przedmiotów kolekcjonerskich i antyków oraz świadczą usługi turystyczne. Transport, wyżywienie, ubezpieczenie oraz zakwaterowanie to usługi, które zaliczają się do będących dla bezpośredniej korzyści turysty. Gdy podatnik działa na rzecz nabywcy usługi na własny rachunek i we własnym imieniu to stosowane jest rozliczenie metodą marży niezależnie od tego, kto nabywa usługę turystyki. Oznaczenie „procedura marży – towary używane” powinno się umieszczać przy stosowaniu faktury VAT marża podczas sprzedaży towarów używanych. Marżą według stawki podstawowej opodatkowana jest sprzedaż towarów używanych, czyli wynosi 23%.