Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Jednym z najlepszych sposobów na modernizację domu oraz obniżenie rachunków za prąd jest instalacja fotowoltaiczna. Warto zwrócić uwagę na fakt, że coraz więcej osób decyduje się na jej montaż i chwali sobie to rozwiązanie. Oczywiście koszt początkowy nie jest niski. Sprawdźmy zatem ile to kosztuje i czy warto.

Spadek cen fotowoltaicznych paneli oraz podwyżka cen prądu i zupełnie nowe opłaty spowodowały, że wielu ludzi postanowiło dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest fotowoltaika dla domu. Instalacja jest złożona z wielu urządzeń, z których najdroższe i najważniejsze są panele fotowoltaiczne. Półprzewodniki w nich to kryształy krzemowe. Padające promienie słoneczne są odpowiedzialne za powstanie zjawiska fotowoltaicznego. Właśnie w ten sposób jest generowany stały prąd, który trafia do falownika, w którym jest zmieniany na prąd zmienny. Później cała energia elektryczna przemieszcza się do dwufazowego licznika i gniazdek elektrycznych, które znajdują się w domu. Warto dodać, że nadmiar energii może być magazynowany w sieci energetycznej. W okresie zimowym wydajność paneli jest znacznie mniejsza, dlatego wtedy można korzystać z nadwyżki zgromadzonej wcześniej. Za instalację fotowoltaiczną trzeba zapłacić średnio 20-25 tysięcy złotych za 5 kWh. Należy mieć na uwadze, że ceny cały czas się zmieniają, a największe znaczenie mają komponenty instalacji.

Koszty w dużej mierze zależą od wyboru mocy instalacji. Ciekawym rozwiązaniem jest inwestycja, która pokryje zapotrzebowanie na energię roczne dla gospodarstwa domowego. Całkowicie wystarczający powinien być system o mocy 5 kWh. Dużą popularnością cieszy się ostatnio fotowoltaika dla rolnika, między innymi z powodu atrakcyjnej ulgi, którą mogą wykorzystać rolnicy. Warto dodać, że ziemia może być jednocześnie wykorzystana do produkcji energii słonecznej oraz upraw rolnych. Jako pierwszy takie badania rozpoczął niemiecki Instytut Fraunhofer ISE. Fotowoltaika może być wykorzystana nie tylko w gospodarstwach domowych. Dzięki niej można przeprowadzić pełną optymalizację finansową dla firm. Fotowoltaika dla firmy jest również ważna dla samego wizerunku przedsiębiorstwa. Montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala znacząco zredukować koszty rachunków za prąd. Niezależność energetyczna jest bardzo ważna, ponieważ ceny energii systematycznie rosną. Systemy, których moc nie przekracza 50 kWp nie muszą być zgłaszane. Warto dodać, że ich montaż oraz tworzenie nie podlega też prawno-technicznym uwarunkowaniom.

Artykuł powstał w oparciu o informacje publikowane na stronie ecolive.com.pl, która należy do firmy montującej instalacje fotowoltaiczne Bydgoszcz.