Estrogeny – jaką funkcję w organizmie pełnią hormony żeńskie?

Estrogeny to hormony żeńskie, odpowiedzialne, między innymi, za cykl miesiączkowy, PMS (czyli zespół napięcia miesiączkowego) czy rozwój cech płciowych u kobiet, jak: wzrost piersi czy pojawienie się włosów łonowych. Ich nadmiar może powodować mdłości, wymioty i migrenę. Niedobór estrogenów występuje najczęściej u kobiet po menopauzie.

Estrogeny – co to jest?

UKŁAD HORMONALNY zapewnia odpowiednią regulację homeostazy, co zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Rozróżnia się kilka podstawowych hormonów, np.: nadnerczy, trzustki, podwzgórza czy w końcu płciowe, w skład których wchodzą estrogeny. Są to żeńskie hormony, które w kobiecym organizmie pełnią szereg funkcji związanych, przede wszystkim, z pracą narządów rozrodczych.

Estrogeny u kobiety – za co odpowiadają?

Estrogeny wpływają na drugorzędne damskie cechy płciowe, takie jak: kształtowanie się piersi, wzrost włosów łonowych, a także regulację cyklu rozrodczego i miesiączkowego, w tym także PMS, czyli zespół napięcia miesiączkowego. Hormony żeńskie w trakcie menstruacji odgrywają kluczową rolę, ponieważ to dzięki nim ciało kobiety stwarza odpowiednie warunki do rozwoju płodu. Estrogeny odpowiadają przede wszystkim za: powiększanie się pochwy, utrzymywanie mięśni macicy, rozwój jajników czy regulowanie przepływu płynów przez szyjkę macicy.

Żeńskie hormony wpływają również na inne narządy w ludzkim ciele, np. mózg, zapewniając dobrą pamięć czy zwiększając poziom hormonu szczęścia. Estrogeny regulują również zawartość kolagenu w skórze, odpowiedzialnego za młody i jędrny wygląd skóry, a także zapobiegają utracie masy kości oraz stymuluje poziom cholesterolu w wątrobie.

Nadmiar estrogenów u kobiety

Zaburzenia hormonalne u kobiety powodują szereg dolegliwości i problemów zdrowotnych. Nadmiar estrogenów zwykle doprowadza do zaburzeń miesiączkowania a także przerostu śluzowej błony macicy. Za duży poziom żeńskich hormonów powoduje również nieprawidłową pracę układu krzepnięcia, przez co mogą tworzyć się zatory i zakrzepy na różnych kobiecych narządach.

Niedobór estrogenów u kobiety

Obniżenie się poziomu estrogenów to częste zjawisko u kobiet w czasie menopauzy. W przypadku, gdy do niedoboru żeńskich hormonów dochodzi jeszcze przed okresem przekwitania, zwykle jest to spowodowane: stosowaniem leków na płodność, cystami na jajnikach, znacznego obniżenia się tkanki tłuszczowej, porodem i karmieniem dziecka, zaburzeniami odżywiania. Niski poziom estrogenów u kobiety najczęściej objawia się ciągłym zmęczeniem, spadkiem libido, wzrostem wagi, problemami ze snem czy nawracającymi infekcjami miejsc intymnych.