Czym myć lustra?

Lustra bezwzględnie powinny być czyste. Chodzi o to, by utrzymywać je w dobrym stanie i równocześnie mieć pewność, że można się w nich dokładnie przeglądać. Na rynku dostępne są setki różnych produktów do mycia luster, a wiele osób korzysta też z domowych metod. Czym najlepiej jest myć lustra? Co warto wypróbować?

Woda z octem

Jedną z najczęściej stosowanych domowych metod jest mycie luster roztworem wody i octu. To całkiem dobre rozwiązanie, o ile pod ręką nie ma specjalnych płynów do mycia luster, które jeszcze skuteczniej radzą sobie z zabrudzeniami.Woda z octem może pozostawiać w powietrzu nieprzyjemny zapach, który z czasem zwietrzeje. Nie nabłyszcza powierzchni i nie radzi sobie zbyt dobrze z usuwaniem smug. Jej zaletą jest za to wysoka dostępność, bo niemal w każdym domu znajduje się ocet, który w razie potrzeby można wykorzystać do sprzątania.

Płyn do mycia luster

Najskuteczniejszym produktem do mycia powierzchni lustrzanych jest specjalnie opracowany do tego celu produkt. To dość oczywiste, że jeżeli płyn do mycia luster został wyprodukowany wyłącznie po to, by skutecznie czyścić powierzchnie szklane, to będzie sobie doskonale radził z tym zadaniem.Dlatego nie powinno być zaskoczeniem, że płyny najlepiej radzą sobie z usuwaniem nawet starych zabrudzeń bez konieczności szorowania. Pewną ciekawostką mogą być produkty, które zostały wzbogacone o dodatki zapobiegające parowaniu i przyspieszające spływanie wody.Dzięki hydrofobowej powierzchni lustro odpycha wodę i zmniejsza ryzyko powstawania smug. Tylko bardzo dobry, specjalistyczny płyn do mycia luster zawiera odpowiednie dodatki, odpowiedzialne za tworzenie powłoki.

Liczne domowe sposoby

Jeśli nie masz pod ręką płynu do mycia luster albo octu, to możesz wypróbować też inne domowe metody ich czyszczenia. W zależności od tego, co masz w domu, możesz wykorzystać różne substancje.Najczęściej do mycia wykorzystuje się roztwór wody i płynu do zmiękczania tkanin, gliceryny, nabłyszczacza do naczyń albo spirytusu.