Elektryczne ogrzewanie podłogowe – najważniejsze informacje

Ogrzewanie podłogowe pojawia się coraz częściej w domach jednorodzinnych. Ma ono wiele zalet, a stosunkowo mało wad. Pośród dostępnych systemów grzewczych, to właśnie podłogówka zaliczana jest do najbardziej efektywnych, a przy tym zdrowych dla człowieka i środowiska. Wśród ogrzewania podłogowego chętnie stawia się na to, które wykorzystuje energię elektryczną. Rosnące ceny za prąd nie odstraszają, bo przecież można korzystać z tańszej taryfy, zaś programatory i termostaty, w które są wyposażone podłogowe systemy grzewcze, dają szansę na dość precyzyjne ustawianie temperatury. Co jeszcze warto wiedzieć o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym?

Jako główny lub dodatkowy system grzewczy

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może być wykorzystane jako główny system grzewczy, przy czym częściej jest to uzupełnienie innych rozwiązań gwarantujących komfort termiczny w całym domu. Wynika to między innymi z faktu, że korzystanie z energii elektrycznej nie należy do najtańszych. Z tego względu właściciele chętnie wykorzystują elektryczną podłogówkę, np. w łazience, kuchni lub salonie. W pomieszczeniach, w których najbardziej liczy się zapewnienie komfortu termicznego.

Niezależnie od decyzji, jaką rolę będzie spełniać ogrzewanie podłogowe, w przypadku typu elektrycznego, nie ma potrzeby ingerowania w bryłę obiektu. Nie są niezbędne żadne dodatkowe instalacje, budowanie komina, wygospodarowanie odrębnego pomieszczenia na pompę ciepła i przechowywanie paliwa. To znacznie wygodniejszy sposób ogrzewania, tym bardziej mając do wyboru różnorodne produkty, które posiada w swojej ofercie sklep Econovli.pl.

Najważniejsze zalety

Ogrzewanie podłogowe zapewnia najkorzystniejszy dla fizjologii człowieka rozkład temperatur. Najwyższa bowiem panuje przy stopach, niższa przy głowie, a najniższa pod samym sufitem. Odwrotnie niż w przypadku klasycznych systemów grzewczych, kiedy to przy podłodze odczuwamy największe zimno, co owocuje gorszym samopoczuciem. Z równomiernym rozkładem temperatur wiąże się kolejna zaleta, a mianowicie brak konieczności dogrzewania domowych pomieszczeń. Do atmosfery trafia zatem zdecydowanie mniej toksycznych substancji.

Elektryczna podłogówka nie prowadzi do cyrkulacji powietrza, dlatego w pomieszczeniach osiada znacznie mniej kurzu. To duża zaleta dla alergików i astmatyków. Dom również łatwiej utrzymać w czystości.

Dla domowników, ale i uzyskania odpowiedniej atmosfery w domu, bardzo ważna jest aranżacja. Brak grzejników na ścianach oznacza zdecydowanie większe możliwości pod względem urządzania wnętrz. Ponadto elektryczne ogrzewanie podłogowe gwarantuje szybkość nagrzewania się podłóg, w przeciwieństwie chociażby do systemów wodnych.

Gdy jesteśmy na etapie planowania budowy nowego domu oraz projektowania całości, warto przemyśleć, czy to właśnie elektryczne ogrzewanie podłogowe nie będzie najlepszym rozwiązaniem. W końcu komfort termiczny, który mimo wszystko idzie w parze z kosztami, będzie dla nas najważniejszy.