Endometrioza

Endometrioza jest coraz częściej rozpoznawaną chorobą wśród kobiet w wieku rozrodczym. W obecnych czasach diagnozowana jest ona u co 10 kobiety na świecie. Bardzo często diagnozuje się ją w związku z problemami z płodnością lub całkowitą niepłodnością wśród kobiet.

Czym jest endometrioza i czy jest groźna?

Endometrioza nazywana inaczej gruczolistością macicy jest przewlekłą chorobą występującą wśród młodych kobiet. Polega ona na obecności komórek endometrium poza wnętrzem macicy. W trakcie zmian hormonalnych naturalnie występujących w trakcie cyklu menstruacyjnego, wraz z przemieszczaniem się endometrium występuje reakcja zapalna. Objawia się ona mocnym bólem, zwłaszcza w trakcie miesiączki, a nawet czasami krwawieniem między cyklami.

Należy wspomnieć, że endometrioza nie jest rakiem, ale sama budowa endoemtrium może swoją budową i zmianami genetycznymi przypominać guzy złośliwe. Zgodnie z badaniami endometrioza może zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe, takie jak nowotwór jajnika. Zazwyczaj endometrioza nie jest chorobą prowadzącą do śmierci, natomiast nieleczona może wywoływać szereg dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Jakie występują rodzaje endometriozy?

Występują trzy główne podziały endometriozy. Jest to podział związany z tym, gdzie osadzają się komórki endometrium. Wyróżnia się takie rodzaje endometriozy jak enodmetrioza jajnikowa, która występuje pod postacią torbieli czekoladkowych w obrębie jajników. Drugim rodzajem jest endometrioza otrzewnowa, której ogniska znajdują się na powierzchni otrzewnowej.

Trzecim i najbardziej rozbudowanym rodzajem endometriozy jest endometrioza głęboko naciekająca, która charakteryzuje się bardzo szybkim rozrostem tkanki endometrium. Komórki endometrium naciekają poza jamę otrzewnową i zaczynają osadzać się w takich miejscach jak odbytnica, pęcherz moczowy, fragmenty jelit, moczowody, a nawet czasem płuca.

Endometrioza badania katowice – wybierz najlepiej.

W okolicach Katowic i w samym mieście znajduje się bardzo dużo gabinetów ginekologicznych, które zajmują się rozpoznawaniem i leczeniem tej przewlekłej choroby. Aby wybrać najlepszy z początku należałoby przeczytać opinie dotyczące gabinetów, a następnie wybrać ten jeden aby dowiedzieć się na podstawie jakich badań wykrywana jest endometrioza i jak przebiega późniejsze leczenie.