Profesjonalny kurs ISO – jak powinien wyglądać?

Obecnie nie tylko partnerzy biznesowi, ale również konsumenci wymagają, aby firmy cały czas podnosiły jakość swoich usług i produktów. Dotyczy to wszystkich branż i przedsiębiorstw niezależnie od tego, jakiej są wielkości i na jakim terenie działają. Wdrożenie normy ISO 9001 to jedno z działań, które pozwala na poprawę jakości. Często pierwszym krokiem do jej wdrożenia jest ukończenie stosownego kursu przez osoby dedykowane do tego projektu. Jak wygląda profesjonalne szkolenie i czego można się na nim nauczyć?

Kto prowadzi kursy ISO? 

Na rynku dostępnych jest wiele ofert kursów ISO. Niektóre z nich są stacjonarne, inne online. Różnią się one między sobą ceną, czasem trwania i zakresem przekazanych informacji. I chociaż pierwsze dwa aspekty często są związane z budżetem i harmonogramem, to trzeci nie jest zależny od wyłącznie od możliwości danej firmy szkoleniowej.  

Kurs ISO powinien być prowadzony przez osobę, która ma nie tylko odpowiednie umiejętności, ale również ogromną wiedzę z zakresu norm, jakie są obecnie stosowane na całym świecie. Tak naprawdę to wykładowca stanowi w największym stopniu o tym, ile warto zapłacić za kurs ISO.  

Osoby, które są zainteresowane kursami ISO powadzonymi przez najlepszych specjalistów, więcej informacji znajdą na stronie https://szkolenia.bureauveritas.pl/szkolenie-kategoria/jakosc/. 

Jaką formę mają kursy ISO? 

Kurs ISO będzie przybierał różną formę w zależności od tego, jakiej dziedziny dotyczy i czy obejmuje np. szeroki, całościowy temat lub tylko jego wycinek. W przeważającej większości szkolenia dzielą się na część wykładową i praktyczną, a po ich zakończeniu konieczne jest zdanie testu. Część zajęć może się odbywać także online.  

W teoretycznym segmencie kursu ISO wszyscy uczestnicy słuchają prowadzącego, tworzą notatki i korzystają z dostarczonych materiałów naukowych. Niekiedy są to foldery, innym razem książki, ale spotkać się też można z prezentacjami i plikami PDF. W nich zawarte są wszystkie informacje, które są konieczne do tego, by poznać istotę danej normy.  

Część praktyczna obejmuje m.in.: 

  • ćwiczenia, 
  • rozmowy,  
  • dyskusje,  
  • case study 
  • pracę w grupach, 
  • samodzielne analizowanie przykładowych sytuacji, 
  • opracowywanie dokumentów.  

Dzięki niej uczestnicy są w stanie zobaczyć, jak wygląda działanie normy w rzeczywistości i jakie związane są z nią korzyści. Profesjonalny kurs ISO powinien dać wiedzę i narzędzia do tego, by zastosowanie standardu w konkretnej firmie wiązało się z pozytywnymi zmianami.