Wykorzystanie tokarki w przemyśle

Wynalezienie tokarki pozwoliło na obróbkę przedmiotów o kształtach kuli, stożku i walca. Precyzyjnie obrobione przedmioty metalowe można otrzymać wyłącznie dzięki temu urządzeniu. Czym są tokarki, do czego służą i jakie są ich rodzaje – o tym wszystkim w niniejszym artykule.

Tokarka – czym jest?

Maszyna tokarska jest zbudowana z wielu zespołów narzędzi. Jej powstania można dopatrywać się w starożytności. Z czasem udoskonalono koło dzięki czemu można było zbudować w pełni zautomatyzowaną tokarkę. Współcześnie, CNC wykorzystuje technologię cyfrową.

Maszyna ta obrabia powierzchnię zewnętrzną lub wewnętrzną danego przedmiotu w ruchu obrotowym. Materiałem do obróbki jest zazwyczaj metal lub drewno.

Wykorzystanie tokarki

Tokarka znalazła zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Wszędzie tam, gdzie jest coś wytwarzane, potrzebne jest to urządzenie. Można więc powiedzieć, że jest niezastąpione. Tokarkę wykorzystuje się w motoryzacji, hydraulice, kolei, dentystyce, optyce i wielu innych branżach.

Należy podkreślić, że dzięki temu urządzeniu obniżono koszty, zwiększono produkcję i poprawiono jakość produktów, z których korzystamy na co dzień. Materiał obrobiony tokarką jest niezwykle dokładny i precyzyjny.

Rodzaje i zastosowanie w przemyśle

Najpopularniejszymi są tokarki kłowe. Posiadają mały rozmiar i są uniwersalne, ponieważ pełnią wiele funkcji w przemyśle. Ich praca polega na skrawaniu brył obrotowych takich jak gwintów, kul, wałków lub stożków. W to urządzenie przedsiębiorcy produkcyjni inwestują najczęściej – w szczególności w optyce. Należy ponadto wymienić tokarki karuzelowe, które obrabiają niewysokie przedmioty o dużej średnicy. Wykorzystywane są w motoryzacji i hutnictwie.

Tokarki pionowe przeznaczone są do obrabiania powierzchni materiałów o kształcie kuli albo stożka. Samo urządzenie może posiadać różne rozmiary. Zastosowanie znalazło w przemyśle lotniczym, kolejowym oraz motoryzacyjnym. Istnieją również tokarki ciężkie – jak sama nazwa wskazuje służą do toczenia i wytaczania przedmiotu o dużych gabarytach. Cięcie gwintów, frezowanie, toczenie powierzchni zgrubnych, toczenie powierzchni pionowych – to wszystko można zrobić właśnie tokarką ciężką. Znalazła ona zastosowanie w przemyśle energetycznym.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Top Poręba