Drewniane donice ogrodowe – w tych miejscach najlepiej je wykorzystasz!

Wielkimi krokami zbliżamy się do tego wyjątkowego okresu w roku: czas na porządki w ogrodzie! Bez względu na to, czy lubicie pracę wokół domu, czy też porządkowanie tej przestrzeni jest dla was przykrym obowiązkiem, przydadzą się aktualne wskazówki aranżacyjne. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was małą podpowiedź, jak praktycznie zagospodarować donice ogrodowe drewniane – z pozoru proste i pospolite produkty, które jednak dają bardzo szerokie możliwości w aranżacji przestrzeni.

Donice drewniane – cena, rodzaje, zastosowania

W pierwszej kolejności kilka podstawowych informacji o tych produktach. Drewniane donice ogrodowe to sprawdzone i cenione pojemniki na nasadzenia w ogrodzie. Są wieloletnie, bardzo trwałe i w większości mają ponadczasowy design. Jednak ze względu na świetne parametry wytrzymałościowe i zastosowanie, donice drewniane występują teraz w bardzo wielu wariantach, od minimalistycznych i nowoczesnych, wykonanych z np. z modrzewiu, po donice rustykalne, a nawet art deco. Modne w ostatnim czasie propozycje drewnianych donic ogrodowych: Produktyogrodowe.pl/16-drewniane-donice-ogrodowe

Cena donicy ogrodowe o wymiarach 20 x 60 x 60 to aktualnie około 80 – 100 zł. Im większa i bardziej ozdobna, tym cena rośnie (patrz  Dla przykładu, donica ogrodowa drewniana z kratką to koszt rzędu ok 180 – 200 zł, niewielkie doniczki drewniane wiszące zaczynają się od około 30 zł, podczas gdy piętrowe donice ogrodowe mogą kosztować nawet ponad 200 zł. Rozstrzał cenowy jest spory, polecamy wam kupować u producentów, bo tam zazwyczaj są najlepsze ceny doniczek drewnianych. Z polskich firm warto wyróżnić markę ProduktyOgrodowe.pl.

Fot. Popularna drewniana donica drabinowa

Donice ogrodowe drewniane mają bardzo szerokie zastosowania, wykorzystamy je zarówno w ogrodach prywatnych jak i w przestrzeni publicznej (gdzie ze względu na swoją masę ciężko je ukraść czy uszkodzić). Mają ozdobny charakter i ładnie wpasowują się zróżnicowane aranżacje oraz w otaczającą je zieleń.

Fot. Drewniana donica ogrodowa w stylu włoskim

Gdzie ustawić doniczki ogrodowe z drewna?

Z całą pewnością ich atuty zostaną docenione w miejscach, gdzie nasadzenia są niemożliwe. Przykładem są doniczki drewniane na taras. To właśnie tam doskonale się sprawdzą, są solidne i trwałe, umożliwiają hodowlę kwiatów oraz drzewek zarówno na tarasie, jak i na balkonie. Ich wadą jest spora waga, więc ciężko je przenosić lub przesuwać, zwłaszcza z ziemią wewnątrz. Niektórzy producenci wykonują donice drewniane na kółkach, co rozwiązuje problem. Szczególnie cenione są doniczki ogrodowe drewniane w formie korytek, które ustawia się w równoległej linii do linii tarasu. W ten sposób można bardzo zaoszczędzić miejsce – to opcja dla posiadaczy niewielkich tarasów i ogródków.

Donice ogrodowe drewniane bardzo ciekawie prezentują się także wzdłuż ścieżek, zwłaszcza wcześniej wspomniane korytka, które można z powodzeniem stawiać równoległe do linii ścieżki. W ten sposób naturalnie oddziela się strefę do chodzenia od trawnika.

Trzecim miejscem jest altanka ogrodowa. Wokół niej, lub nawet w jej wnętrzu doniczki drewniane pozwalają na bardzo praktyczne zagospodarowanie przestrzeni. Zwłaszcza, jeśli planujemy nasadzenia pnące, wówczas można wykorzystać donice z kratką.