Rynek mieszkaniowy w Poznaniu – co warto wiedzieć?

Inwestowanie w nieruchomości staje się obecnie bardzo popularne. Zwykle kojarzy się z kupnem mieszkania na wynajem długoterminowy, który przynosi stały zysk. Na rynku nieruchomości w Poznaniu stale rośnie popyt na nowe lokale mieszkalne. W ubiegłym roku deweloperzy sprzedali ponad 6 tys. mieszkań w nowoczesnych budynkach wielorodzinnych. Poznański rynek mieszkaniowy należy do grupy sześciu najbardziej rozwiniętych w Polsce. Sprawdzamy, gdzie warto kupić mieszkanie pod inwestycję.

Rynek nieruchomości w stolicy Wielkopolski

W ofercie deweloperów znajduje się znaczna ilość dostępnych lokali mieszkalnych. W lutym 2021 roku ich liczba wzrosła o 5,65 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Duży popyt na nowe mieszkania pozwala utrzymać ceny na wysokim poziomie. Za nieruchomość z rynku pierwotnego zapłacimy średnio 6 882 zł za metr kwadratowy. Mimo pandemii koronawirusa, poznański rynek mieszkaniowy jest bardzo stabilny i póki co nic nie zwiastuje kłopotów w przyszłości.

W dużym stopniu popyt na nowe lokale ma charakter inwestycyjny. Warto wspomnieć, że jak dotąd nie został odnotowany znaczny wzrost stawek czynszu za najem długoterminowy. Ze względu na duże zainteresowanie kupujących mieszkania pod wynajem, deweloperzy nie muszą stosować zachęt cenowych. Wiele nowych inwestycji deweloperskich jest na wczesnym etapie realizacji. Niektóre z nich zostaną oddane do użytkowania w przyszłym roku lub za dwa lata.

Nowe oferty mieszkań na sprzedaż w Poznaniu

Najwięcej inwestycji deweloperskich w tym mieście przypada na Nowe Miasto. Fraza nowe mieszkania Poznań Grunwald jest bardzo często wyszukiwana przez użytkowników, co świadczy o dużym zainteresowaniu poznańskimi ofertami. W tej części miasta za nieruchomość zapłacimy od 6 500 zł do 6 951 złotych za metr kwadratowy. Obecnie najdroższe lokale mieszkalne znajdziemy w dzielnicy Morasko-Radojewo, a najtańsze w Fabianowo-Kotowo. Do najdroższych ulic Poznania zalicza się Maratońską, Na Podgórniku i Wierzbową.

Na terenie popularnej dzielnicy Grunwald dominuje niska zabudowa piętrowa. Większość nowych inwestycji deweloperskich posiada dostęp do wielu udogodnień. W pobliżu mieszkań na sprzedaż z rynku pierwotnego znajdują się przedszkola, place zabaw, skwery, tereny zielone czy rekreacyjne. Do najbardziej prestiżowych osiedli zalicza się: Grunwald 2, Świerzawska 4, Wille Bukowska, Apartamenty Poznań, Dmowskiego etap 1, Przylesie Marcelin IV i wiele innych.

Jeśli chodzi o nieruchomości na wynajem w Poznaniu, to do zwiększenia dostępności przyczynia się również Fundusz Mieszkań na Wynajem. Obecnie w posiadaniu tej instytucji dostępnych jest 421 mieszkań. W stolicy Wielkopolski powstanie 6 sześciokondygnacyjnych budynków, w których znajdzie się łącznie 318 lokali mieszkalnych o średniej powierzchni 46 metrów kwadratowych. W Poznaniu nie brakuje ofert sprzedaży dwu- i trzypokojowych mieszkań o wysokim standardzie wykończenia. Większość nowych osiedli mieszkaniowych jest doskonale skomunikowana w pozostałymi częściami miasta.