Wakacyjne zagrożenia – jak uniknąć ryzyka poparzeń słonecznych u dziecka?

Wybierając się na wakacje z dzieckiem, należy wziąć pod uwagę niebezpieczeństwa, jakie potencjalnie zagrażają zdrowiu malucha. Świadomy rodzic ma bowiem szansę zapobiec większości z nich, odpowiednio zabezpieczając dziecko. Głównym czynnikiem, wzbudzającym niepokój rodziców jest wpływ promieniowania słonecznego na delikatną skórę dziecka. Jak zniwelować niekorzystne oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na zdrowie dzieci i czy istnieją skuteczne sposoby zabezpieczające skórę przed słonecznym poparzeniem?

Podstawowe zasady bezpieczeństwa – jak chronić dziecko przed słońcem?

Wydawać by się mogło, że najważniejsze wytyczne odnoszące się do właściwego zabezpieczenia dzieci przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym znane są każdemu. Zbyt często jednak można ujrzeć na plaży lub w parku dzieci, pozbawione jakiejkolwiek ochrony i pozostające w ekspozycji słonecznej w godzinach maksymalnego promieniowania. Warto zatem przypomnieć kilka podstawowych warunków bezpieczeństwa dziecka w upalny, słoneczny dzień.

Przede wszystkim – należy unikać ekspozycji na słońce w godzinach najwyższego promieniowania ultrafioletowego, a więc zwłaszcza w godzinach około południowych. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego jeśli konieczne jest wyjście na spacer lub plażę w upalny dzień, należy zaopatrzyć dziecko w nakrycie głowy. Warto także wybierać zacienione miejsca oraz przed wyjściem z domu zastosować mleczko ochronne z wysokim filtrem UV. To właśnie kosmetyki z tej kategorii stanowią niezbędne wyposażenie podczas wakacyjnych wycieczek.

Efektywna ochrona – krem przeciwsłoneczny dla dzieci

Skuteczny krem tworzy na skórze dziecka barierę, która hamuje dopływ szkodliwych promieni ultrafioletowych, niwelując ryzyko bolesnych i destrukcyjnych dla struktur skórnych poparzeń słonecznych. Dlatego konieczne jest posmarowanie dziecka stosownym kosmetykiem. W asortymencie sklepów odnaleźć można bogaty wybór kosmetyków – zarówno krem przeciwsłoneczny, jak i mleczko ochronne czy spray przeciwsłoneczny pozwolą zabezpieczyć dziecko przed niekorzystnym oddziaływaniem promieni UV na jego skórę.

Chcąc wybrać bezpieczne kosmetyki, należy szczególną uwagę zwrócić na skład i przeznaczenie konkretnego kremu – musi być on dedykowany dzieciom i zawierać maksymalnie naturalne i bezpieczne dla skóry dziecka komponenty. Kupując krem przeciwsłoneczny Babydream lub mleczko ochronne Nivea, warto zaopatrzyć się w niewielkie opakowanie kosmetyku i przed pierwszym użyciem dokonać weryfikacji reakcji skóry dziecka na jego obecność. Może bowiem zdarzyć się, że dziecko okaże się uczulone na dany preparat i wtedy konieczne będzie kupienie innego kosmetyku.

Jak używać kosmetyków ochronnych na słońce? Przede wszystkim – zgodnie z zaleceniami producenta, zamieszczonymi na etykiecie. Najczęściej krem czy spray przeciwsłoneczny oraz mleczko ochronne należy aplikować około 20 minut przed planowaną ekspozycją słoneczną i powtarzać po każdym zmoczeniu skóry.