O czym pamiętać urządzając kuchnię?

Urządzając nasze własne mieszkanie, lub nawet dom, chcielibyśmy, aby każde ze znajdujących się w nich pomieszczeń było doskonale dopracowane. Aranżacja wnętrz często zabiera nam mnóstwo czasu oraz sporo pieniędzy, ale końcowy rezultat zwykle wynagradza nam cały trud. Miejscem, któremu większość z nas poświęca bardzo dużo uwagi jest z pewnością kuchnia. Chcielibyśmy, by była ona miejscem przytulnym, funkcjonalnym i po prostu ładnym. Jak tego jednak dokonać?

Mnóstwo osób decyduje się obecnie na skorzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy są w stanie zaplanować aranżację wnętrz każdego pomieszczenia w naszym domu. Jest to na pewno duże ułatwienie, gdyż musimy jedynie ustalić z taką osobą czego oczekujemy po danym projekcie, aby otrzymać w rezultacie naprawdę ładną kuchnię. Jeśli jednak podejmujemy się samodzielnego stworzenia kuchni z naszych marzeń, możemy tego bez problemu dokonać. Wystarczy skorzystać z kilku wskazówek i po prostu brać się do pracy!

Ergonomia!

Kuchnia ma być miejscem, w którym można miło spędzić czas z bliskimi, ale przede wszystkim musi być ona ergonomiczna. Dzięki temu, wykonywane w niej prace nie będą chaotyczne, a my nie stracimy więcej czasu niż potrzeba, na przygotowanie ulubionych dań czy posprzątanie po posiłku.

Najważniejsze w tym przypadku jest odpowiednie ustawienie wszystkich sprzętów znajdujących się w kuchni. Pamiętając o kolejności obróbki produktów, najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie układu: lodówka, zlew, kuchenka. Rzecz jasna, pomiędzy nimi musi zostać również zachowana odpowiednia odległość, tak by można było swobodnie układać i obrabiać produkty spożywcze.

Kolejna ważna rzecz to właściwe rozmieszczenie szafek. Nie do pomyślenia jest sytuacja, w której czyste naczynia ze zmywarki musimy przenosić na drugą stronę kuchni, aby włożyć je do szafek. Podobnie jest z produktami potrzebnymi podczas gotowania. Powinny być one umieszczone w szafkach znajdujących się tuż obok miejsca, w którym pracujemy przygotowując posiłki.

Duże i trwałe blaty

Blaty kuchenne to również bardzo istotny element kuchni. To na nich przecież obrabiamy poszczególne produkty spożywcze i przygotowujemy posiłki. Na blatach również ustawiamy często sprzęty i akcesoria, których używamy na co dzień w kuchni. Dlatego też, muszą mieć one odpowiednią szerokość i długość. Rzecz jasna, to jak duże blaty znajdą się w naszej kuchni zależy w dużej mierze od jej wielkości i kształtu. Ale warto pamiętać o tym, iż powinniśmy stworzyć jak największą przestrzeń tego rodzaju, która pozwoli nam na swobodną pracę w kuchni.

Oprócz rozmiarów, ważny jest też materiał, z jakiego wykonane są blaty. Największą popularnością cieszą się obecnie blaty kamienne oraz drewniane. Trzeba jednak pamiętać, że te wykonane z drewna wymagają odpowiedniej pielęgnacji, choć prezentują się fantastycznie. Pośród tych kamiennych, warto zwrócić uwagę chociażby na różnorodne blaty granitowe, ale blat marmurowy z pewnością również pięknie ozdobi każdą kuchnię. Duży wybór blatów znaleźć można na stronie thust.pl/oferta/budownictwo. Firma Thust posiada długoletnią tradycję, dzięki czemu tworzy naprawdę dobrej jakości, trwałe blaty.

Wybierając ten element wyposażenia kuchni zwykle zwracamy uwagę przede wszystkim na jego wygląd. Naturalnie, wybrany przez nas blat musi pasować do całego wystroju pomieszczenia, ale nie zapominajmy, iż musi być przede wszystkim funkcjonalny. Dlatego też, zwracajmy uwagę na to by był wykonany z wytrzymałych materiałów, które dadzą nam gwarancję, iż taki blat doskonale będzie nam służył przez długie lata.

Funkcjonalne sprzęty

Sprzęty AGD to kolejny, bardzo istotny element wyposażenia każdej kuchni. Wybierając je, przede wszystkim zwracamy uwagę na ich jakość, gdyż chcemy, aby działały bez zarzutów przez jak najdłuższy czas. Jest to oczywiście niezwykle ważne, ale nie jest to jedyna cecha takich urządzeń, którą powinniśmy się kierować.

Kupując poszczególne urządzenia, które znajdą się w naszej kuchni, zastanówmy się nad tym, jakie są potrzeby naszej rodziny. Najlepszym przykładem jest tutaj z pewnością lodówka, która musi być odpowiednio duża. Wielu osobom wydaje się, że im większa lodówka tym lepiej, jednak czy naprawdę każdemu jest potrzebny sprzęt o tak dużych wymiarach? Jeśli nasza rodzina nie jest liczna, lub gdy nie mamy zwyczaju kupowania większych ilości jedzenia na zapas, warto się zastanowić nad zakupem nieco mniejszej lodówki.

Kiedy decydujemy o tym jaką płytę grzewczą nabyć, również powinniśmy wziąć pod uwagę to z ilu palników korzystamy jednocześnie. Zbyt duża płyta może zająć cenną przestrzeń w kuchni, którą moglibyśmy spożytkować w zupełnie inny sposób. Podobnie zlewozmywak, którego wielkość także należy dopasować do naszych potrzeb.

Pamiętajmy, że wielki sprzęt nie zawsze oznacza, iż jest on faktycznie lepszy. Zwłaszcza w małych kuchniach warto zastanowić się dwa razy, zanim zdecydujemy się postawić olbrzymią lodówkę, czy obszerną zmywarkę. Funkcjonalność w każdej kuchni powinna być priorytetem, gdyż wówczas korzystanie z niej będzie większą przyjemnością.