Wzmacniacz WiFi – prosty sposób na wzmocnienie zasięgu

Prędkość sieci bezprzewodowej w konkretnym miejscu zależy w bardzo dużym stopniu od  odległości naszego komputera czy odbiornika sieci bezprzewodowej od routera czy też punktu dostępowego Access Point –  czyli w praktyce miejsca, które nadaje czy też rozgłasza sygnał sieci Wi-Fi w naszych pomieszczeniach. O ile w mniejszych mieszkaniach prawie każdy router jest w stanie zapewnić dobry zasięg sieci bezprzewodowej w praktycznie każdym zakątku,  o tyle w największych lokalach albo na przykład w domkach jednorodzinnych sytuacja staje się już nieco bardziej złożona. Szczególnie wtedy gdy chcemy zapewnić łączność bezprzewodową również na balkonie czy na tarasie, albo np. na dwóch czy nawet trzech piętrach domku jednorodzinnego, osłabienie sygnału przez wszystkie ściany oraz stropy i innego rodzaju instalacje może prowadzić do bardzo dużego spadku wydajności sieci internetowej.

Wzmacniacze WiFi –  jak poprawić zasięg sieci?

W teorii zasięg przeciętnego routera to tak naprawdę nawet ponad 100 metrów kwadratowych. W praktyce jednak rzadko kiedy udaje się uzyskać stabilny sygnał na przestrzeni powyżej kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Trzeba bowiem pamiętać że sygnał sieci bezprzewodowej będzie tłumiony przez każdą większą przeszkodę.  Dotyczy to nie tylko ścian i stropów ale także grubych drzwi a nawet mocniejszych szyb. Na szczęście nawet najsłabszy sygnał docierający w miejsca, w których zasięg jest niewystarczający można wzmocnić za pomocą odpowiednich urządzeń sieciowych.

Typowy wzmacniacz WiFi pozwala nam w prosty sposób rozszerzyć zasięg domowej sieci bezprzewodowej. Większość oferowanych dzisiaj modeli praktycznie nie wymaga jakiejś bardzo skomplikowanej konfiguracji – włączenie takiego wzmacniacza do naszej sieci bezprzewodowej,  a co za tym idzie również i rozszerzenie jej zasięgu, zajmuje zazwyczaj dosłownie kilka minut.

Budowa i wygląd wzmacniacza Wi-Fi, dodatkowe funkcje.

Sam wzmacniacz Wi-Fi zazwyczaj z wyglądu przypomina po prostu zwykły router. Montaż tego gdy urządzenia jest również podobny –  są modele umożliwiające montaż na ścianie, wiele wzmacniaczy można po prostu postawić w wybranym miejscu, a nawet zwyczajnie wpiąć do gniazdka sieciowego. Są to najczęściej urządzenia stosunkowo nieduże i nie musimy się obawiać o to że będą jakoś szczególnie rzucały się w oczy.

Oferowane dzisiaj wzmacniacze Wi-Fi Bardzo często oferują szereg różnego rodzaju funkcji dodatkowych. Tego typu urządzenie  może być na przykład wyposażone w port Ethernet, może oferować tryb pracy pozwalający na uruchomienie go jako punkt dostępowy lub nawet jako niewielki samodzielny router WiFi. Jeżeli potrzebujemy więc poprawić zasięg naszej sieci bezprzewodowej lub rozszerzyć nieco jej możliwości,  kupno takiego wzmacniacza sieci bezprzewodowej z całą pewnością warto rozważyć.