ABC frezów do metalu

Wykorzystanie frezów do metalu jest powszechne w obróbce skrawaniem. Te narzędzia przeznaczone są głównie do obróbki wykańczającej i średnio dokładnej, niejednokrotnie jednak stosuje się je również w obróbce zgrubnej – sposób pracy uzależniony jest od newralgicznych parametrów frezów, decydujących o skuteczności podejmowanej pracy. Warto zatem poznać najważniejsze kwestie, odnoszące się do frezów, przeznaczonych do obróbki metali.

Najwyższej jakości surowiec – z czego produkuje się frezy do metalu?

Uznaje się, że najlepszym materiałem, z jakiego wykonywane są narzędzia skrawające, jest stal szybkotnąca HSS, z ewentualnym dodatkiem kobaltu, węglika spiekanego, stali proszkowej lub z płytką diamentową. Surowce te decydują o jakości narzędzi, ich skuteczności obróbczej oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, jak również długotrwałej eksploatacji. Długa żywotność sprawia, że frezy do metalu mogą być użytkowane wielokrotnie z taką samą efektywnością!

Profesjonalne frezy do metalu, pochodzące od renomowanego producenta idealnie sprawdzą się w obróbce stali, żeliwa i innych metali uznawanych za trudnoobrabialne.

Frezy do metalu – najważniejsze parametry

Wybierając frezy do metalu, należy zwrócić uwagę na kilka newralgicznych aspektów ich budowy. Składają się one bowiem z gwintu mocującego, części chwytowej oraz ostrza, a więc powierzchni roboczej. Chwyt frezów może być gładki walcowy lub walcowy ze spłaszczeniem Weldona. W odniesieniu do ilości ostrzy oraz ich specyfiki, można wyróżnić ostrza czołowe z nakiełkiem, będącym swego rodzaju martwą częścią narzędzia, jak również frezy z ostrzami centralnymi, dedykowane obróbce walcowo-czołowej oraz wgłębnej.

Narzędzia te – w zależności od szczegółowej charakterystyki – wykorzystywane są do frezowania bocznego walcowego, walcowo-czołowego lub jedynie czołowego. Ostatnia opcja jest rzadko spotykana, gdyż cechuje ją nikła wydajność w porównaniu z pozostałymi sposobami obróbki.

Istotny okazuje się również rodzaj powłoki, wykorzystanej do pokrycia frezów. Pełni ona specyficzną funkcję ochronną, zabezpieczając narzędzie przed ścieraniem, a także poprawia wydajność pracy i efektywność frezowania.

Wybieraj rozsądnie – frezy do metalu cenionego producenta!

Decydując się na zakup frezów do obróbki metali, warto zweryfikować ofertę renomowanego producenta. W Polsce jest nim bezustannie firma Fanar, słynąca z tworzenia narzędzi skrawających najwyższej jakości. Różnorodność parametrów, wykorzystanie najlepszych surowców podczas produkcji, a także precyzja i przemyślany projekt narzędzi sprawiają, że stanowią one świetną propozycję dla najbardziej wymagających użytkowników.