Rolety wewnętrzne – jak wybrać, by nie żałować?

Rolety zamiast żaluzji, firanek czy zasłonek, to znakomity pomysł. Decydując się na rolety wewnętrzne, uzyskuje się niezwykle funkcjonalne, praktyczne zasłonięcie okna. Równocześnie dobrze wybrane rolety, o odpowiedniej kolorystyce, z dobrych materiałów, doskonale dopasują się do elementów wystroju wnętrza. Jak jednak wybierać rolety wewnętrzne? Jakiego rodzaju rolety do naszych wnętrz można znaleźć? Co gwarantuje domownikom zakup odpowiednich rolet wewnętrznych?

Rodzaje rolet wewnętrznych

Przystępując do poszukiwania idealnych rolet wewnętrznych, należy mieć wiedzę o ich rodzajach z uwagi na sposób konstrukcji. Co obecnie proponują producenci na ten temat?

Rolety zwijane, czyli najpopularniejsze wśród kupujących. Rolety tego typu, w trakcie podnoszenia zwijają się w rolkę. Istnieją dwa sposoby ich montażu. Mogą być zamontowane do okna lub też nad oknem. Należy również mieć na uwadze, że rolety wewnętrzne zwijane, nieposiadające prowadnic bocznych, będą nieestetycznie się prezentować, gdy okno zostanie np. uchylone. Dlatego dobrze jest poszukiwać rolet z bocznymi prowadnicami.

Rolety plisowane, podobne konstrukcyjnie do zwijanych, z tą różnicą, iż są bardziej funkcjonalne. Na czym ów funkcjonalność rolet plisowanych polega? Są idealnym rozwiązaniem dla nietypowych okien, czy też, kiedy ktoś poszukuje najlepszych opcji na okna dachowe.

Rolety rzymskie, weneckie i austriackie. Cechą charakterystyczną tego typu rolet jest system składania się w zakładki. Czyli zupełnie inaczej niż rolety zwijane, plisowane. Zaletą tego typu rolet wewnętrznych jest ich elegancja, sprawdzają się idealnie jako rolety ozdobne.

Rolety dzień-noc, to nic innego jak podwójne rolety. Konstrukcja opiera się na zastosowaniu dwóch warstwa, z małą przerwą pomiędzy nimi. Dzięki temu, w dzień istnieje możliwość ustawienia rolety tak, aby nikt nas nie podglądał, ale równocześnie, aby do wnętrza docierało światło. Na noc można ustawić roletę, w taki sposób, że całkowicie osłoni pokój czy sypialnię.

Dopasowanie rolet do okna

Wybieraj wewnętrzne rolety, w pierwszej kolejności należy dopasować ich rozmiar do wymiarów okna. Jak dokładnie wytypować idealne rozmiary rolety do konkretnych okien? W przypadku rolet zwijanych, plisowanych czy dzień-noc, należy pamiętać o pewnych zasadach. Zawsze szerokość rolety musi być większa od szerokości szyby. Mowa tutaj o zakresie 3-6 cm. Równocześnie wysokość skrzydła okna powinna być krótsza od długości rolet. Naturalnie udając się do profesjonalnych sprzedawców, można liczyć na dokładną pomoc. Ważne, aby bardzo starannie dokonać pomiarów okien, gdzie będą montowane rolety.

Roleta do pełnego zaciemnienia czy niekoniecznie?

Roleta wewnętrzna ma gwarantować prywatność, pozwalać unikać dyskomfortowych sytuacji, gdy np. w trakcie dnia słońce świeci zbyt mocno, lub też całkowicie zaciemnić sypialnię na czas snu. Wybierając określony rodzaj rolet, należy mieć na uwadze to, w jakim stopniu będą zaciemniały pomieszczenia. Co innego do salonu, a co innego do sypialni czy na okno w łazience.

Rolety wewnętrzne dopasowane do wnętrza

Bardzo ważne jest, aby umiejętnie dopasować rolety wewnętrzne do konkretnych pomieszczeń. Taka roleta to nie tylko funkcjonalność, praktyczne rozwiązanie na zachowanie prywatności. Roleta jest jednym z elementów wystroju wnętrz. Ma korespondować choćby z kolorystyką ścian, zwiększyć dodatkowo komfort użytkowy pomieszczenia.

Sposób montażu rolet wewnętrznych

Rolety montowane samodzielnie, w sposób prosty? Czy wymagające ingerencji w konstrukcję okna? Rolety wewnętrzne bezinwazyjne można bardzo łatwo zamontować, nie trzeba do tego specjalisty. Jednak taki sposób montażu oznacza, że rolety nie będą posiadały bocznych prowadnic, przez co ruch powietrza, otwieranie, uchylanie okna spowoduje, że roleta będzie zmieniała pozycję i pojawią się prześwity światła. Montaż rolet, poprzez wiercenie i przygotowanie miejsca w konstrukcji okna, to zdecydowanie większa stabilność, niepojawiające się prześwity.