Rozjaśnianie włosów w domu – co robić, jeśli efekt nie wyszedł jak trzeba?

Czasem mimo szczerej chęci i najlepszej farby, dekoloryzacja włosów w domu nie wyszła tak, jak powinna. Co robić, jeśli farbowane włosy są żółte, pomarańczowe czy zielonkawe? A czego absolutnie nie robić, aby nie pogorszyć sprawy? Oto włosowe pogotowie – lista wskazówek, jak postępować, gdy kolor nie wyszedł taki, jak zaplanowałaś.

Wpadki przy rozjaśnianiu to normalna sprawa

Nawet fryzjerom zdarzają się wpadki podczas farbowania włosów na blond. Kolor miał być chłodny, ale wyszły na włosach żółte refleksy. Blond jest jednak za ciemny niż zaplanowano. Farba w ogóle nie chwyciła albo znacznie pogorszyła kondycję włosów – to tylko wybrane przykłady tego, co może pójść nie tak podczas rozjaśniania włosów w domu i koloryzacji w salonie. Co wtedy robić?

Rozjaśnianie włosów w domu – pojawiły się niechciane żółte lub pomarańczowe refleksy

Dlaczego tak mogło się stać? Jeśli rozjaśniasz włosy o 1 ton, wystarczy farba półtrwała. Jeśli jednak rozjaśnianie włosów w domu ma zmienić ich odcień o kilka tonów, najpierw należy użyć rozjaśniacza, a potem tonera czy farby. W przeciwnym razie kolor może wyjść żółty lub pomarańczowy. Efekty koloryzacji zależą też od naturalnego barwnika we włosach. Jeśli masz dużo pigmentów żółtych lub czerwonych, odcień będzie ciepły.  Co robić, gdy pojawią się żółte lub pomarańczowe refleksy? Zastosuj toner ochładzający kolor włosów. Możesz też sięgnąć po fioletową lub niebieską odżywkę, która neutralizuje niechciane odcienie.

Włosy się nie rozjaśniły – dlaczego?

Być może wybrałaś farbę do koloryzacji półtrwałej, która może rozjaśnić włosy jasnobrązowe czy też blond o 1-2 tony. Nawet w przypadku trwałych farb czasem wymagane jest zastosowanie najpierw rozjaśniacza, a potem farby. Wszystko zależy od naturalnego koloru włosów, a także stopnia ich porowatości i efektu, jaki chcesz uzyskać. Pamiętaj jednak, aby nie powtarzać rozjaśniania od razu po pierwszej dekoloryzacji. Odczekaj co najmniej miesiąc, aby włosy miały czas się zregenerować.

Kondycja włosów po rozjaśnianiu bardzo się pogorszyła

Niestety rozjaśnianie to zabieg mocno integrujący w strukturę włosów. Nie można absolutnie przeciągać czasu trzymania rozjaśniacza na głowie. Być może poddane rozjaśnianiu zostały pasma, które już były w słabej kondycji? Skup się teraz na pielęgnacji włosów – mocno je odżyw odżywką obniżającą pH włosa, stosuj codziennie serum i wykonuj zabieg olejowania co najmniej raz w tygodniu. Nie farbuj teraz włosów przynajmniej przez miesiąc, aby dać im czas na regenerację.

O czym pamiętać podczas rozjaśniania włosów w domu?

  • Nie można rozjaśniać włosów, które były świeżo farbowane. Daj im co najmniej cztery tygodnie na regenerację.
  • Nie nakładaj rozjaśniacza bezpośrednio na skórę głowy.
  • Nie decyduj się na dekoloryzację i jasny blond, gdy Twoje włosy są mocno zniszczone.
  • Trzymaj się ściśle wskazówek producenta farby.
  • Zawsze wykonaj próbę uczuleniową!

Ważna jest też pielęgnacja włosów rozjaśnianych. Stosuj odżywki z olejkami i szampony pielęgnujące kolor blond. Sięgnij też po serum z silikonami, które domyka łuski włosów i chroni je przed dostępem promieni UV.